Archidiecezja Wrocławska po pobiciu księdza: apelujemy o zaprzestanie ataków na Kościół

2023-06-01 12:32
Ksiądz
Autor: kisistvan77 / www.pixabay.com

Do ataku doszło w niedzielę. Kapłan wracając z porannej Mszy św. został uderzony w głowę i obrzucony wyzwiskami. "Prosimy o zaprzestanie ataków na Kościół i osoby duchowne oraz o wzajemny szacunek w słowach i czynach" - apeluje archidiecezja wrocławska.

Do ataku na księdza doszło w niedzielę rano, gdy wracał na plebanię po odprawieniu Mszy św. Jak powiedział zaatakowany w rozmowie z gosc.wroclaw.pl, przechodził przez kolejne przejście dla pieszych, a gdy przystanął na światłach poczuł „mocne uderzenie w tył głowy”. Gdy się odwrócił, stojący za nim mężczyzna krzyczał i groził, że znów go uderzy. Napastnik zrobił to jeszcze raz, tym razem pięścią w twarz, wyrwał duchownemu koloratkę.

Zaatakowanemu pomogli pasażerowie tramwaju. Napastnik został obezwładniony, a na miejsce wezwano policję i pogotowie. Jak się okazało, ok. 30-letni mężczyzna był pod wpływem środków odurzających. Duchowny, pomimo obecności ratowników, odmówił udania się na SOR. Jak przyznał w rozmowie z lokalnymi mediami, „skończyło się na guzie i połamanych okularach”.

Archidiecezja Wrocławska wydała w tej sprawie oświadczenie, w którym apeluje o „zaprzestanie ataków na Kościół i osoby duchowne oraz o wzajemny szacunek w słowach i czynach”.

Jak podkreślono, to już kolejny atak na księdza, do którego doszło w ostatnim czasie. Zdaniem przedstawicieli kurii to „skutki przyzwalania na hejt i język nienawiści w przestrzeni publicznej”.

„Apelujemy o to, by powstrzymać agresję i nie eskalować złych emocji, a także by nie nastawiać ludzi przeciwko sobie” – czytamy w oświadczeniu.

Źródło: gosc.wroclaw.pl,archidiecezja.wroc.pl