Bahrajn: kolejna papieska podróż już w listopadzie

2022-09-28 20:33
Bahrajn
Autor: Jayson De Leon/wikimedia commons

Bahrajn, który Ojciec Święty odwiedzi w dniach 3-6 listopada, to maleńki kraj w Zatoce Perskiej. Jest siedzibą wikariusza apostolskiego Północnej Arabii, obejmującego swą jurysdykcją Bahrajn, Kuwejt, Katar i Arabię Saudyjską.

Celem papieskiej wizyty jest udział w „Bahrajńskim Forum Dialogu: Wschód i Zachód na rzecz ludzkiego współistnienia”. Franciszek został zaproszony do Bahrajnu już w 2014 roku, ale wtedy udał się do Zjednoczonych Emiratów Arabskich w 2019 roku, aby podpisać Dokument o Ludzkim Braterstwie. Przed niespełna rokiem ówczesny prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, kardynał Luis Antonio Tagle konsekrował katedrę Matki Bożej Arabskiej. Kilka godzin po tej uroczystości został przyjęty przez króla, Hamada ibn Isa Al Chalifa wraz z biskupem Paulem Hinderem, ówczesnym administratorem wikariatu apostolskiego Arabii Północnej, oraz arcybiskupem Eugene Martinem Nugentem, nuncjuszem apostolskim w Kuwejcie, Katarze i Bahrajnie. Jak podały media Królestwa Bahrajnu, papież wyraził w liście „swoje podziękowanie i uznanie dla otwarcia katedry”. Z kolei król przesłał Franciszkowi pozdrowienia. Pochwalił rolę papieża „w promowaniu dialogu i zrozumienia między religiami i cywilizacjami, a także w promowaniu wartości ludzkiego braterstwa, tolerancji i współistnienia między wszystkimi”. Król miał też potwierdzić swoje pragnienie „umocnienia istniejących stosunków przyjaźni i współpracy” ze Stolicą Apostolską. W szczególności podkreślił, że konsekracja katedry „ucieleśnia rolę cywilizacji humanistycznej w Bahrajnie", państwie muzułmańskim, które „od wielu dziesięcioleci” gości również niemuzułmańskie miejsca kultu.

W maju 2011 roku Stolica Apostolska zreorganizowała Wikariat Kuwejtu, nadając mu nową nazwę „Wikariat Apostolski Arabii Północnej” i włączając do niego terytoria Kataru, Bahrajnu i Arabii Saudyjskiej. W związku z tym, ze względów logistycznych i praktycznych, stolica biskupia przeszła z Kuwejtu do Bahrajnu.

Królestwo Bahrajnu jest jednym z niewielu państw w regionie, w którym od 1930 roku wzrosła liczba miejscowych chrześcijan. Większość z nich to migranci z Azji, zwłaszcza z Filipin. Według danych watykańskich, na obszarze całego Wikariatu mieszka niemal 3 mln katolików, i stanowią oni 6,5 proc. ludności kraju.

Źródło:ekai