Bahrajn: modlitwa z papieżem w nowej katedrze

2022-10-25 16:02
Bahrajn
Autor: Jayson De Leon/wikimedia commons

Spotkanie ekumeniczne i modlitwa o pokój zaplanowane podczas papieskiej wizyty w Bahrajnie, odbędzie się 4 listopada w katolickiej katedrze Matki Bożej Arabskiej- drugiej co do wielkości świątyni katolickiej na Półwyspie Arabskim. Została poświęcona niecały rok temu. Budowę świątyni uważa się za kamień milowy religijnej otwartości w islamskim Królestwie Bahrajnu w Zatoce Perskiej.

Reprezentacyjna świątynia w pobliżu stolicy kraju, Manamy, składa się z ośmiokątnej struktury z dużym dachem w kształcie namiotu jako kopuły. Ta architektura ma przypominać biblijną historię Mojżesza. Zgodnie z tradycją Starego Testamentu, kazał zbudować namiot, w którym spotykał się ze swoim ludem zdążającym z Egiptu do Ziemi Obiecanej.

Katedra, która pomieści ponad 2000 wiernych, została poświęcona Matce Bożej Arabskiej. Religijne odniesienie do Maryi, Matki Jezusa, było oczywiste, ponieważ w 2011 roku, na sugestię ówczesnego wikariusza apostolskiego dla Arabii Północnej, biskupa Camillo Ballina, Stolica Apostolska na patronkę wikariatu obrała „Panią Arabii”.

Bahrajn chce być postrzegany jako kraj tolerancji kulturowej i religijnej wobec wielu niemuzułmańskich pracowników gościnnych. Korzystają oni z możliwości praktyk religijnych, czego nie gwarantują inne części regionu. Do Kościołów i wspólnot chrześcijańskich należy około 9 procent społeczeństwa liczącego około 1,7 mln osób. Mają do dyspozycji 19 chrześcijańskich miejsc kultu. Około 80 tys. zagranicznych pracowników należy do Kościoła katolickiego; zdecydowana większość z nich, to migranci z subkontynentu indyjskiego i Filipin. Jest jednak również miejscowa ludność chrześcijańska, co stanowi rzadkość w państwach Zatoki Perskiej. To około tysiąca wiernych, z których zdecydowana większość to katolicy, głównie arabscy chrześcijanie. W latach 30. i 50. ubiegłego wieku wyemigrowali do Królestwa z innych krajów Bliskiego Wschodu i mają pełne obywatelstwo.

Katolicy w Bahrajnie są zorganizowani w dwóch wspólnotach kościelnych. Najstarsza z nich, parafia Serca Jezusowego w stolicy kraju Manamie, istnieje od 1938 roku, rok później wybudowano kościół – pierwsze chrześcijańskie miejsce kultu w regionie Zatoki Perskiej. Ten macierzysty kościół był powiększany i rozbudowywany o przybudówki i istnieje do dziś. Ze względu na stały wzrost liczby wiernych, założono później nową parafię Our Lady of the Visitation w Awali, około 20 kilometrów na południe od Manamy.

Zwłaszcza główny kościół w Manamie oferuje w piątki i soboty wiele nabożeństw w różnych językach, ale już w poprzednich latach regularnie pękał w szwach. Papież Benedykt XVI poprosił więc o zgodę na budowę kolejnego kościoła. Dom królewski przyjął propozycję. W maju 2011 roku król Hamad bin Isa Al Chalifa odnowił swoją obietnicę. Okazją był podział ówczesnego wikariatu apostolskiego dla Arabii, który obejmował Półwysep Arabski i Kuwejt, na dwa wikariaty dla Arabii Północnej i Arabii Południowej. Od tego czasu Bahrajn wchodzi w skład obszaru Arabii Północnej, wraz z Kuwejtem, Katarem i Arabią Saudyjską. Pozostałe kraje zostały włączone do Wikariatu Arabii Południowej z siedzibą w Abu Zabi.

Watykański plan przeniesienia administracyjnej siedziby wikariatu z Kuwejtu do Bahrajnu był dla króla Chamada dowodem, że Kościół docenia przychylność królestwa wobec Kościoła. Władca przekazał działkę pod budowę katedry, a w 2013 roku wikariusz apostolski, bp Ballin otrzymał akt notarialny na około 3000 metrów kwadratowych ziemi na południowych obrzeżach Awali. W grudniu 2021 roku świątynia, której budowa kosztowała około 25 mln euro, została oficjalnie otwarta. 

Proboszcz nowej świątyni, ks. Saji Thomas, podkreśla, że jest ona „przykładem harmonii religijnej, znakiem tolerancji Królestwa Bahrajnu i wspaniałym przykładem pokojowego współistnienia dla świata”. 

Źródło:ekai