Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i Róży Czackiej – wiemy jak będą wyglądały relikwiarze

2021-08-30 9:14
Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego i Róży Czackiej – wiemy jak będą wyglądały relikwiarze
Autor: pixabay.com Zdjęcie poglądowe

Zostały stworzone przez znanych i cenionych artystów specjalnie na okazję wniesienia relikwii nowych błogosławionych do prezbiterium Świątyni Opatrzności Bożej. Odbędzie się to 12 września po tym jak papieski wysłannik kard. Marcello Semeraro ogłosi formułę beatyfikacyjną.

Relikwią kard. Wyszyńskiego będzie jego własnoręczne pismo. To oryginalny rękopis aktu osobistego oddania się Matce Bożej. Kardynał ułożył go podczas uwięzienia w Stoczku Warmińskim 8 grudnia 1953 r. w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

W przypadku matki Elżbiety Róży Czackiej relikwią będzie fragment jej kości. Został pobrany podczas przeniesienia szczątków z cmentarza do kaplicy Matki Bożej Anielskiej w Laskach, utworzonej w dawnym pokoju siostry zakonnej.

Pismo Prymasa Tysiąclecia będzie oprawione w szkło i przyozdobione bursztynowym wizerunkiem Jasnogórskiej Ikony. Dzieło zaprojektował i wykonał znany gdański twórca sztuki sakralnej, bursztynnik Mariusz Drapikowski. Jest autorem m.in. bursztynowej sukienki dla Ikony Jasnogórskiej, bursztynowego pastorału prymasa Polski, czy Tryptyku Jerozolimskiego – ołtarza adoracyjnego w Grocie Mlecznej w Betlejem.

Z kolei relikwiarz matki Czackiej to dzieło wybitnego rzeźbiarza Marka Szali, twórcy m.in. ołtarza papieskiego pod Wielką Krokwią w Zakopanem, czy pierwszego na świecie relikwiarza świętego Jana Pawła II. Przedstawia wyrzeźbione w drewnie dłonie siostry czytające fragment Psalmu 126 napisanego alfabetem Braille’a. Założycielka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach modliła się nim przed swoją śmiercią:

„Ci, którzy we łzach sieją, żąć będą w radości. Idą i płaczą niosąc ziarno na zasiew, lecz powrócą z radością niosąc swoje snopy”.

Relikwię została umieszczona w specjalnej kapsule pomiędzy słowami psalmu. Co ciekawe - rzeźba dłoni powstała na podstawie odlewu wykonanego jeszcze za życia matki Elżbiety. Miał on prezentować niewidomym wychowankom właściwy układ palców przy czytaniu pisma Braille’a.

Relikwiarze zostaną na stałe w Świątyni Opatrzności Bożej w Panteonie polskich świętych i błogosławionych.

Jak informuje Archidiecezja Warszawska - po beatyfikacji relikwie Prymasa Wyszyńskiego trafią także do archikatedry św. Jana Chrzciciela w Warszawie, bazyliki prymasowskiej pw. Wniebowzięcia NMP w Gnieźnie, konkatedry św. Jakuba w Olsztynie i bazyliki Nawiedzenia NMP w Stoczku Warmińskim. Relikwiarze trafią też do największych warszawskich parafii: Najświętszego Zbawiciela, Ofiarowania Pańskiego na Ursynowie i św. o. Pio na Gocławiu. Wszystkie przygotował Mariusz Drapikowski.

Natomiast prośby o relikwie matki Czackiej napływają do założonego przez nią Zgromadzenia sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Proszą o nie proboszczowie parafii z różnych stron Polski m.in. z Bydgoszczy, Łodzi, Wrocławia i Warszawy.

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej odbędzie się 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Ze względu na pandemię koronawirusa w uroczystości będzie mogła wziąć udział ograniczona liczba wiernych. Wydarzenie będzie jednak transmitowane przez media, w tym radio PLUS i przez tzw. telemost w dwudziestu miejscach w Polsce. 

Relikwiarze możecie zobaczyć TUTAJ.