Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do Watykanu

2022-12-15 15:27 Justyna Bieniek
Betlejemskie Światło Pokoju
Autor: BP KEP

Światło Pokoju z Betlejem dotarło do Watykanu. Papież Franciszek przyjął je z rąk austriackiej dziewczynki Sary Noska, zapalone przez nią w Grocie Narodzenia Jezusa w Betlejem.

Pozdrawiając przybyłych na audiencję pielgrzymów Ojciec Święty podziękował delegacji Górnej Austrii z biskupem Manfredem Scheuerem i gubernatorem Thomasem Stelzerem za symbol pokoju, którego teraz świat tak bardzo potrzebuje - powiedział Franciszek, życząc wszystkim błogosławionego Adwentu.

Betlejemskie Światło rozesłano do wielu krajów Europy, w tym również do Ukrainy, a także do USA i krajów Ameryki Południowej. W sumie zapłonie w ponad 30 państwach świata, w tym w Polsce. Światło Pokoju zawiózł 13 grudnia do Lwowa korespondent austriackiej ORF Christian Wehrschütz. Podczas skromnej uroczystości w kościele garnizonowym we Lwowie przekazał je greckokatolickiemu biskupowi pomocniczemu Wołodymyrowi Grucy. Wzięli w niej udział skauci, dzieci poległych żołnierzy ukraińskich i wierni.

Od 1986 roku ogień od lampy oliwnej, wiszącej w Grocie betlejemskiej nad srebrną gwiazdą, oznaczającą miejsce narodzenia Pana Jezusa, zapala dziecko z Górnej Austrii wyróżnione za dobrą naukę i aktywność społeczną. Następnie, w ramach nabożeństwa ekumenicznego w Austrii rozsyła je do różnych krajów jako symbol nadziei na pokój w świecie.

Od lat polscy harcerze przyjmują Betlejemskie Światło Pokoju od swoich kolegów ze Słowacji. Uroczyste przekazanie odbywa się w kaplicy na Głodówce.

Źródło:ekai