„Biblia. Bestseller wszechczasów” – niezwykła wystawa w Krakowie

2021-11-25 16:16
Biblia - zdj. ilustracyjne
Autor: Pixabay

Przekłady biblijne, np. na gwarę góralską, kaszubską czy śląską, wyjaśnienia biblijnych sformułowań typu „wdowi grosz”, biblijne zabytki związane z Krakowem zostaną zaprezentowane na wystawie plenerowej pt. „Biblia. Bestseller wszechczasów”.

Ekspozycja została zorganizowana przez Kościół Adwentystów Dnia Siódmego z okazji 100-lecia obecności protestanckiej wspólnoty w Krakowie. Wystawa znajduje się na placu im. Ojca Adama Studzińskiego u zbiegu ulic Grodzkiej i św. Idziego. Na 18 planszach znalazły się informacje o losach powstania księgi, jej konstrukcji, licznych przekładach i związkach z Krakowem. Nasza wystawa nie jest tylko dla koneserów Biblii. Nie ma wydźwięku stricte teologicznego. Jest przede wszystkim skierowana do osób, które posiadają dość podstawowe informacje na jej temat, ale chcą dowiedzieć się czegoś więcej - mówi pastor Marek Rakowski, sekretarz Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Polsce.

Wystawa prezentuje i tłumaczy kilkanaście popularnych dziś powiedzeń i metafor, takich jak „wdowi grosz”, „umywać ręce”, „kolos na glinianych nogach”, które swoje źródło mają w Piśmie Świętym. Pokazuje słynne dzieła sztuki inspirowane Biblią, m.in. Jana Kochanowskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Krzysztofa Pendereckiego.

Zwiedzający poznają interesujące przekłady biblijne, np. na gwarę góralską, kaszubską czy śląską. Nie zabrakło również wątków krakowskich – biblijnych zabytków związanych z miastem i ważnych przekładów, których dokonały osoby związane z Krakowem: Czesław Miłosz, krakowscy benedyktyni czy ks. Jakub Wujek.

W sekcji naukowej organizatorzy przywołują wiele odkryć archeologicznych, choćby w Qumran czy Cezarei Nadmorskiej, które świadczą o wiarygodności Biblii. Są też plansze z cytatami znanych osób, które wypowiadały się na temat Pisma Świętego, czy propozycje wakacyjnych podróży do miejsc biblijnych.

Wystawa dostępna dla zwiedzających do 31 stycznia 2022 roku. Partnerami wydarzenia są m.in. Towarzystwo Biblijne w Polsce i Wyższa Szkoła Teologiczno-Humanistyczna.

Źródło: KAI