Biskupi kieleccy spotkają się z chorymi w Światowym Dniu Chorego

2022-01-22 16:17
Ksiądz w szpitalu
Autor: José Quiroz/cathopic.com

W Kielcach, Busku – Zdroju, Piekoszowie i w wielu innych miejscowościach regionu odbędą się wydarzenia z okazji Światowego Dnia Chorego. Msze św. będą celebrowali biskupi, kapelani i księża posługujący chorym w domach opieki.

W piątek 11 lutego bp Jan Piotrowski odprawi Eucharystię w intencji chorych w Busku - Zdroju, w Hospicjum prowadzonym przez Fundację św. Brata Alberta. Początek mszy św. w hospicyjnej kaplicy o godz. 11.

Dyrektor hospicjum Jarosław Zatorski podsumowując mijający rok mówi, że w 2021 roku przebywało na oddziale hospicyjnym i w Zakładzie Opiekuńczo Leczniczym 280 pacjentów. Dyrektor jest wdzięczny personelowi za ofiarną służbę i oddanie chorym potrzebującym stałej opieki, w tym za prowadzenie wspólnych modlitw i opiekę nad kaplicą.

- Podobnie, jak w latach minionych, również w 2021 r. otrzymaliśmy wiele ciepłego wsparcia od osób, które pragną w swej pomocy być anonimowe. W wykazie z Urzędów Skarbowych przy kwotach przekazujących nam 1 % darowiznę z okazji rozliczeń podatkowych w wielu przypadkach brak nazwisk naszych dobrodziejów. Dziękujemy bardzo za tę pomoc ogólnie tym znanym i nieznanym. Pozyskaliśmy od nich ponad 70 000 złotych. Na tę kwotę składało się ponad 600 przelewów w różnych wysokościach od kilkunastozłotowych do ponad kilkutysięcznych - wyjaśnia.

Z kolei bp Marian Florczyk będzie celebrował mszę św. w kieleckim kościele św. Wojciecha o godz. 11, połączoną z adoracją Najświętszego Sakramentu i błogosławieństwem, natomiast bp Andrzej Kaleta spotka się z pacjentami kieleckiego Hospicjum im. św. Matki Teresy, prowadzonym przez Caritas kielecką, z mszą św. o godz. 12. Specjalne nabożeństwo będzie także sprawowane w Domu dla Niepełnosprawnych Caritas w Piekoszowie czy w Domu Seniora im. Sue Ryder w Pierzchnicy.

Światowy Dzień Chorego jest w tym roku obchodzony po raz 30. Został on ustanowiony 13 maja 1992 r. przez Jana Pawła II w liście do przewodniczącego Papieskiej Rady Duszpasterstwa Pracowników Służby Zdrowia kard. Fiorenzo Angeliniego. Papież wyznaczył dzień obchodów na 11 lutego – czyli na wspomnienie Matki Bożej z Lourdes.

Źródło: KAI