Bł. Natalia Tułasiewicz – patronką polskich nauczycieli

2022-03-30 15:47
Błogosławiona Natalia Tułasiewicz
Autor: archiwum prywatne Bł. Natalia Tułasiewicz

Bł. Natalia Tułasiewicz, nauczycielka, polonistka i poetka beatyfikowana w grupie 108 męczenników II wojny światowej, została patronką polskich nauczycieli. Ogłoszono to podczas konferencji prasowej z udziałem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski i delegata KEP ds. duszpasterstwa nauczycieli.

Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki odczytał na konferencji prasowej dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ustanawiający Natalię Tułasiewicz patronką nauczycieli w Polsce. Dodał, że jest to pociągające dla ludzi świeckich, jeśli zauważą, „że istnieje możliwość drogi do świętości poprzez spełnianie świeckich obowiązków swojego życia”.

Bp Piotr Turzyński, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa nauczycieli stwierdził, że jest to wielki dzień dla polskich nauczycieli. - Ten dekret jest oddaniem hołdu też polskim nauczycielom. Natalia Tułasiewiczówna niesie w sobie wielkość kultury polskiej. Niesie w sobie też wielkość chrześcijaństwa, bo ona była głęboko chrześcijańska. Znała na pamięć mszę świętą, znała doskonale naukę chrześcijańską - powiedział.

Bp Turzyński przyznał, że bł. Natalia to osobowość wielowymiarowa i wielowątkowa. - Ona rozumie życie jako służbę. Chce służyć Bogu i Ojczyźnie. I ta służba jest aż do końca – podkreślił biskup i zaznaczył, że bł. Natalia była wierna misji nauczycielskiej - ona jest nauczycielką wszędzie, zawsze, jest tego świadoma.

Bogusława Buda, nauczycielka, przewodnicząca Regionalnej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność w Rzeszowie, od wielu lat promująca postać bł. Natalii oraz zaangażowana w starania, aby bł. Natalia została patronką nauczycieli, powiedziała: - Moje koleżanki i koledzy widzą w bł. Natalii wielki wzór dla nauczycieli, szczególnie w dzisiejszych, trudnych czasach, kiedy wychowywanie w szkołach jest bardzo ważne, ale czasem zaniedbywane. Widzimy w Natalii ogromny potencjał nauczyciela, który jest nauczycielem twórczym, radosnym, kochającym swoich uczniów, dbającym o nich. Podkreśliła, że kult bł. Natalii rozwija się. - Zasługuje na to, aby być promotorem pracy nauczycielskiej, bardzo trudnej, ale wdzięcznej – dodała.

"Błogosławioną Natalię Tułasiewicz, męczennicę, która wypełniając obowiązki nauczycielki, zatroskana była o staranność głoszenia Ewangelii, a także z największym zapałem głosiła Chrystusa, pragnąc świętości dla dusz wielu, nauczyciele w Polsce otaczają szczególnym kultem" – czytamy w dekrecie Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ustanawiający Natalię Tułasiewicz patronką nauczycieli w Polsce.

Źródło: BP KEP