Borzęcin Duży: dziś rozpoczyna się spotkanie Rady Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych

2022-02-07 11:49 Justyna Bieniek
Dzieła Misyjne
Autor: Papieskie Dzieła Misyjne

W poniedziałek, w Centrum Misji Afrykańskich w Borzęcinie Dużym rozpoczyna się trzydniowe spotkanie Rady Krajowej Papieskich Dzieł Misyjnych. Z okazji przypadającego w tym roku 400-lecia powołania do życia Kongregacji Ewangelizacji Narodów, będzie połączona z Ogólnopolską Konferencją „400 lat Congregatio de Propaganda Fide”.

Konferencja odbędzie się w formie hybrydowej, wykłady będzie można śledzić on-line za pośrednictwem portalu Misyjne.pl. A będą dotyczyły podsumowania całorocznej działalności poszczególnych Papieskich Dzieł Misyjnych, przedstawiony zostanie raport finansowy i komunikaty Sekretariatów Dzieł.

W spotkaniu weźmie udział bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Jak podkreśla ks. Maciej Będziński, dyrektor krajowy PDM, spotkanie będzie służyło m.in. wymianie doświadczeń z diecezji i ich zaangażowania misyjnego, a także dyskusji o wpływie pandemii na działalność Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce. „Omówimy przygotowania do majowej beatyfikacji Pauliny Jaricot i czerwcową Ogólnopolską Pielgrzymkę Żywego Różańca na Jasną Górę. Tematem obrad będzie też planowany na wrzesień Misyjny Synod Dzieci na UKSW oraz listopadowe spotkanie środowisk misyjnych na Jasnej Górze.

Papieskie Dzieła Misyjne w 2022 r. świętują liczne jubileusze. Są to: 400-lecie powołania do życia Kongregacji Ewangelizacji Narodów, 200-lecie powstania Dzieła Rozkrzewiania Wiary, 100. rocznica podniesienia Dzieła Rozkrzewiania Wiary, Dzieła św. Piotra Apostoła i Dzieła Misyjnego Dzieci do rangi papieskich oraz 150. rocznica urodzin bł. Pawła Manny, założyciela Papieskiej Unii Misyjnej.

PDM są narzędziem ewangelizacji pozostającym do dyspozycji papieża. Podlegają Kongregacji Ewangelizacji Narodów. Jej prefektem jest teraz kard. Luis Antonio Tagle. Celem Papieskich Dzieł Misyjnych jest kształtowanie współodpowiedzialności za wspólnotę Kościoła i zachęcanie wszystkich wierzących w Chrystusa do zaangażowania w ewangelizację świata. Jednym z zadań jest wspieranie formacji lokalnego duchowieństwa w krajach misyjnych.

Do Rady Wyższej PDM należą sekretarze generalni Dzieł, prowadzący sekretariaty generalne w Rzymie. W poszczególnych krajach istnieją struktury krajowe Dzieł. W Polsce jest to Dyrekcja Krajowa PDM, Sekretariaty Krajowe Dzieł i dyrektorzy diecezjalni PDM.

Źródło:ekai