Bp Bryl poświęcił grotę Matki Bożej w Opatowie

2022-05-08 11:17
Figura Matki Bożej z Lourdes Matka Boża Boska grota
Autor: Yael Portabales/cathopic.com Figura Matki Bożej z Lourdes

- Niech ta grota Matki Bożej z Lourdes będzie zaproszeniem do modlitwy oraz troski o osoby starsze, chore, cierpiące w różny sposób – mówił biskup kaliski Damian Bryl w parafii św. Floriana w Opatowie, gdzie poświęcił nowo wybudowaną grotę Matki Bożej Lourdskiej.

Bp Bryl przy grocie Matki Bożej wskazał, że to miejsce ma przypominać o Maryi towarzyszącej człowiekowi w jego dolach i niedolach. Zaznaczył, że Lourdes jest szczególnym miejscem modlitwy za chorych. - Chciałbym, żeby ta piękna grota była miejscem, gdzie będziecie prosić Matkę Bożą szczególnie w tych trudnych doświadczeniach, chorobach, niepokojach. Niech ten wizerunek Matki Bożej będzie zaproszeniem, żebyśmy troszczyli się o chorych, żebyśmy wobec osób, które są w trudnym doświadczeniu nie przechodzili obojętnie. Bądźmy blisko, żeby w chorobie nikt nie czuł się sam – mówił duchowny.

Po poświęceniu groty w kościele pw. św. Floriana biskup kaliski sprawował mszę św. W homilii zachęcał wiernych, aby na co dzień żyli Słowem Bożym. - Chcemy żyć Słowem Bożym, chcemy według tego słowa kształtować nasze wybory i decyzje. Nie znaczy, że to słowo jest zawsze proste, że wszystko idzie gładko. Jezus obiecuje, że będzie troszczył się o nas, ale nie mówi, że będzie zawsze miło i sympatycznie – podkreślił kaznodzieja.

Wskazywał, że w trudnych czasach, w których żyjemy trzeba zaufać Panu Bogu. - Chciejmy prosić dobrego Boga, abyśmy umieli Mu zaufać także wtedy, gdy spotykają nas trudne doświadczenia, żebyśmy się od Pana Boga nie odwrócili, ale z ufnością trzymali się Go. Przeżywamy teraz trudne czasy, była pandemia, teraz wojna na Ukrainie, tyle cierpienia, tyle bólu, nie rozumiemy tego wszystkiego, tak bardzo potrzebujemy, żeby się kogoś chwycić, oprzeć na kimś. Chwyćmy się mocno Pana Jezusa, bo On nas przeprowadzi przez to wszystko – przekonywał hierarcha.

Wraz z biskupem modlił się ks. Józef Wachowiak, proboszcz parafii pw. św. Floriana w Opatowie, zgromadzeni parafianie oraz strażacy z jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej.

Źródło: KAI