Bp Muskus zawierzył Matce Bożej Kalwaryjskiej dzieci i młodzież Ukrainy

2022-03-21 14:24
Biskup Damian Muskus
Autor: KEP

Miarą waszej dojrzałości są nie tylko wysokie noty na świadectwach, ale postawa wobec koleżanek i kolegów pochodzących z kraju ogarniętego wojną – mówił bp Damian Muskus do zakopiańskich maturzystów, którzy w Kalwarii Zebrzydowskiej modlili się o pomyślne zdanie egzaminów. Hierarcha zawierzył Matce Bożej Kalwaryjskiej młodych Ukraińców i Ukrainki.

Młodzież maturalna z zakopiańskich szkół średnich pielgrzymowała do sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej. Z maturzystami spotkał się bp Damian Muskus, który odprawił dla nich mszę św. Młodym towarzyszyli rodzice, katecheci, dyrektorzy szkół i nauczyciele.

W homilii bp Muskus zauważył, że tegoroczni maturzyści wchodzą w dorosłość w czasie naznaczonym najpierw pandemią, a teraz wojną w Ukrainie i spotkaniami z ludźmi uciekającymi przed bombami spadającymi na ich domy. Zwrócił uwagę, że młodzi Ukraińcy i Ukrainki jeszcze miesiąc temu żyli jak zwyczajni nastolatkowie, ale zostali zmuszeni do szybkiego dorośnięcia i doświadczeni obrazami zniszczenia i śmierci, które polska młodzież zna wyłącznie z przekazów medialnych. - To często wasi rówieśnicy, ludzie tacy jak wy. Różnią się jednak od was tym, że ich marzenia o przyszłości legły w gruzach tak, jak zrujnowane zostały ich domy i szkoły – mówił krakowski biskup pomocniczy.

Jak podkreślał biskup, wiele zależy od tego, jak polska młodzież przyjmie rówieśników zza wschodniej granicy. - Miarą waszej dojrzałości są nie tylko wysokie noty na świadectwach, ale postawa wobec koleżanek i kolegów pochodzących z kraju ogarniętego wojną – stwierdził. Według niego młodzi Polacy mogą ofiarować Ukraińcom swoją przyjaźń. - Nie chodzi o to, by się nad nimi litować. Chodzi o to, by być blisko i nie być obojętnym – wyjaśniał.

Na koniec bp Muskus zawierzył Matce Bożej Kalwaryjskiej przyszłość obecnych maturzystów, ich rodziców, nauczycieli i katechetów. - Powierzamy Jej również dzieci i młodych Ukrainy, by potrafili na nowo uwierzyć, że wszystko, co najlepsze, jest jeszcze przed nimi – podkreślił.

Źródło: KAI