Bp Solarczyk do niepełnosprawnych: jesteście opiekunami i stróżami godności

2022-05-26 17:58
Warszawa. Niepełnosprawni zapłacą więcej za przejazd! Na władze miasta posypały się gromy
Autor: Pixabay zdjęcie ilustracyjne

Jesteście opiekunami i stróżami godności, która jest darem i znakiem chwały Boga - mówił biskup Marek Solarczyk, który celebrował Mszę świętą w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Opocznie. To w ramach Diecezjalnego Dnia Godności Osób Niepełnosprawnych. Na spotkanie przyjechało ponad pół tysiąca osób z różnych stron diecezji radomskiej.  

Niech nasze dzisiejsze dziękczynienie, niech nasza wspólnota, nasza modlitwa przyczynią się do tego, że będziemy potrafili sami z radością i wdzięcznością dla Boga przeżywać to, co nam ofiarował. I w ten sposób będziemy opiekunami oraz obrońcami darów dla tych, którzy potrzebują pomocy innych, aby te dary w nich zachować i rozwinąć, aby o nich mówić innym i przekonywać, że w nich jest tak wyjątkowo wpisana chwała Boga - mówił w homilii bp Marek Solarczyk.

Ks. Karol Piłat, zastępca dyrektora radomskiej Caritas podkreślił, że Dzień Godności Osób Niepełnosprawnych jest doskonałą okazją do integracji ich środowisk. - Już dziś, ciesząc się, że ta pierwsza odsłona wypadła naprawdę świetnie, myślimy o organizowaniu tego dnia w kolejnych latach. Póki co na miejsce obchodów nadal wybieramy Opoczno - powiedział ks. Piłat. Podczas liturgii zaśpiewał chór Cantabile z Miejskiego Domu Kultury. Po nabożeństwie wręczono tytuły „Człowieka o godnym sercu”. Trafiły do osób, które wspierają środowiska niepełnosprawnych.

Po części artystycznej uczestnicy przeszli do budynku Zespołu Szkół Powiatowych, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Starosta Marcin Baranowski przypomniał, że Powiat Opoczyński organizuje obchody Dnia Godności od wielu lat. – A dziś po raz pierwszy wspólnie z Caritas Diecezji Radomskiej organizujemy je w szerszym gronie – mówił Marcin Baranowski. Jak zaznaczył- inicjatywa służby podkreśleniu w społeczeństwie roli osoby niepełnosprawnej. – Ona nie jest gorsza, ona nie jest inna, ona jest taka sama jak my – mówił starosta.

Źródło:ekai