Bp Zadarko: To co się stało na granicy i jak się zachowaliśmy nie jest pięknym świadectwem

2021-12-30 16:31
bp Krzysztof Zadarko
Autor: www.koszalin.gosc.pl

„Nie umieliśmy znaleźć właściwego rozwiązania w stosunku do ludzi, którzy znaleźli się w dramatycznej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej” – powiedział podsumowując mijający rok bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek. – „To jest świadectwem przeciwko nam w wymiarze ogólnym: społecznym, państwowym, również religijnym”.

Mijający rok był naznaczony sprawą migrantów i wydarzeniami na granicy polsko-białoruskiej. Muszę powiedzieć z przykrością, że to co się tam stało i jak się zachowaliśmy nie jest do końca pięknym świadectwem - powiedział biskup Krzysztof Zadarko.

Przypomniał o tym, że przez wprowadzenie stanu wyjątkowego pomoc nie mogła dotrzeć do tych, którzy jej potrzebowali. Abstrahując od rozważania: legalnie czy nielegalnie, znaleźli się tam ludzie w stanie krytycznym, a kilkanaście osób, o tylu tylko wiemy, na granicy zginęło. I to jest świadectwem przeciwko nam w wymiarze ogólnym: społecznym, państwowym, również religijnym, że nie umieliśmy znaleźć właściwego rozwiązania w stosunku do ludzi, którzy znaleźli się w dramatycznej sytuacji - powiedział biskup.

Zaznaczył, że stosunek do migrantów i uchodźców oraz wypracowanie w Polsce polityki migracyjnej to zadanie, które stoi przed nami w przyszłym roku. Migranci wciąż będą docierać do Europy, cześć z nich będzie chciała osiedlić się w Polsce. Jako przykład biskup podał tych, którzy przyjechali do Polski z Kabulu, część z nich chce u nas zostać. I tutaj stoi kolejne zadanie przed nami. Jak tym ludziom pomóc. Wierzę w to, że Polacy są gościnni, są otwarci, lubimy, gdy obcy człowiek czuje się u nas dobrze – podkreślił hierarcha.

Biskup przypomniał, że w ZUS-ie mamy zarejestrowanych ponad 900 tys. obcokrajowców, którzy pracują na nasz system podatkowy, zdrowotny, emerytalny. To jest duży kapitał finansowy dla Polski, który pokazuje, że obcokrajowiec to nie jest petent, którego potrzeby musimy zaspokoić i na którego państwo musi łożyć, ale to są ludzie, którzy przez swoją pracę i obecność w Polsce wnoszą bardzo dużo w nasze wspólne dobro – dodał.

Uważam, że potrzebny jest nam wielki okrągły stół, przy którym zasiądą wszyscy zainteresowani i którzy mają wpływ na to, jak zachować się wobec migrantów i uchodźców – zauważył bp Zadarko.

Bp Krzysztof Zadarko jako przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek podsumował także mijający rok od strony ruchu pielgrzymkowego. Zauważył, że mimo pandemii udało się zachować tradycję pielgrzymowania, tak jak to się działo także w ubiegłych latach czy wiekach, gdy katastrofy dziejowe i kryzysy nie przerwały ruchu pielgrzymkowego.

Źródło: KAI