Bp Zadarko: zachęcamy do pielgrzymowania

2022-06-23 16:13
Bp Krzysztof Zadarko
Autor: BP KEP

Najważniejszą motywacją w sercach pielgrzymów, jest pogłębienie pobożności maryjnej. Dla nas Polaków jest to pogłębienie więzi z Matką Bożą, która jest Królową Polski – powiedział bp Krzysztof Zadarko, przewodniczący Rady Episkopatu ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek podczas spotkania z dziennikarzami w Sekretariacie KEP. To z okazji rozpoczęcia sezonu pielgrzymkowego.

Bp Zadarko zaznaczył, że po dwuletniej przerwie pandemicznej jesteśmy świadkami ożywienia tego, co było przed pandemią. „Wszyscy dyrektorzy pieszych pielgrzymek zadeklarowali, zgodnie z sugestią inspektora sanitarnego, że będą zachowane minima wymagane w polskiej sytuacji. Przystępujemy także do organizacji pielgrzymek w takiej formie, jaka była przed pandemią” – stwierdził.

Przewodniczący Rady KEP ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek przypomniał, że Jasna Góra jest największym Sanktuarium w Polsce jeśli chodzi o znaczenie duchowe oraz liczbę przybywających pielgrzymów. Przed pandemią docierało tam ok. 5 mln pielgrzymów rocznie. W pandemii ta liczba spadła do ok. 2 mln. „Teraz widać już od około pół roku, że liczba pielgrzymów rocznie” – podkreślił.

W zorganizowanych pielgrzymkach pieszych na Jasną Górę przychodziło ok. 200 tys. pielgrzymów. „Liczymy, że w tym roku ta liczba też będzie znacząca, bo to jest pewien wymiar naszej pobożności i naszej tradycji. Jeśli chodzi o pielgrzymki piesze, na mapie świata jesteśmy absolutnie ewenementem. Takich pielgrzymek, na taką skalę, w takiej liczbie i z tak dużą liczbą tras – na świecie nie ma” – zauważył bp Zadarko. „Zachęcamy do pielgrzymowania, ponieważ pielgrzymki mają w polskiej rzeczywistości znaczenie społeczno-polityczne. Wcześniej niosły potężny ładunek patriotyczny. „Ten styl trochę się zmienił, ale nie przestał istnieć” – powiedział hierarcha.

Najczęstszym powodem pielgrzymowania jest wdzięczność za otrzymane łaski” – podkreślił bp Zadarko. I dodał, że bardzo mocno akcentowany jest także rys pokutny i zadośćuczynienia za różnego rodzaju winy oraz grzechy. „Trzecią motywacją jest intencja prośby. Bardzo dużo pielgrzymów niesie w swych sercach prośby związane z ich życiem indywidualnym, rodzinnym, społecznym i intencje dotyczące całego naszego Narodu i Kościoła w Polsce” – stwierdził. Poza pielgrzymkami pieszymi, na Jasną Górę przybywają także pielgrzymki rowerowe, na wrotkach, na koniach.

W Polsce mamy ok. 800 sanktuariów, w tym 550 sanktuariów maryjnych, 160 sanktuariów błogosławionych i świętych oraz 100 sanktuariów Pańskich. „To pokazuje, że jesteśmy krajem, Kościołem pielgrzymującym, pielęgnującym tradycję pielgrzymowania, która jest wyrazem tzw. pobożności ludowej” – podkreślił hierarcha.Bp Zadarko zauważył, że coraz większą popularnością w Polsce cieszy się również pielgrzymowanie Drogami św. Jakuba do Santiago de Compostela. W Polsce jest 7,5 tys. km Dróg św. Jakuba. „To fenomen, bo zbliżamy się tym nawet do Francji i Hiszpanii. Mamy 36 tras w Polsce, które co roku stają się miejscem pielgrzymowania” – zaznaczył bp Zadarko.

Wspomniał też o innych polskich sanktuariach. Po Jasnej Górze wymienił Łagiewniki, Licheń, Wadowice, Górę św. Anny. I dwa narodowe sanktuaria: św. Andrzeja Boboli i Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem.

Źródło: BP KEP