Brazylia: kaplice na stacjach benzynowych

2022-09-20 19:04
Kaplica przy Pałacu Sanguszków w Gumniskach
Autor: Tomasz Piszczek

Zatrzymywanie się na stacji benzynowej, aby zatankować samochód, odpocząć, zjeść – to w podróży normalne. Ale na niektórych stacjach w Brazylii możne też uczestniczyć we Mszy św., skorzystać z sakramentu pokuty czy pomodlić się przed Najświętszym Sakramentem. To możliwe- jedna z sieci stacji paliw udostępniła miejsce na kaplice w swoich obiektach.

„Dzisiaj mamy siedem kaplic, ale dążymy do powstania kolejnych tam, gdzie ich nie ma. Pragniemy, aby był w nich obecny Najświętszy Sakrament, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że jest to bardzo duża różnica. Posiadanie kaplicy to przywilej, ale posiadanie Najświętszego Sakramentu w kaplicy jest wielkim przywilejem, wielkim błogosławieństwem” – stwierdziła Janeth Vaz, dyrektorka Rede Marajó, właścicielka 19 stacji w stanach Pará, Tocantins, Goiás, Mato Grosso i Minas Gerais.

W 1992 roku zbudowali pierwszą kaplicę na stacji paliw w miejscowości Nova Olinda, w stanie Tocantins, przy drodze BR-153. „W tym czasie diecezja [Tocantinópolis] nie miała biskupa, ale administrator apostolski pozwolił na umieszczenie Najświętszego Sakramentu w kaplicy. Kiedy zaczynamy budowę, w pierwszej kolejności idziemy do proboszcza, który prosi biskupa o zgodę na posiadanie Najświętszego Sakramentu” – tłumaczy Janeth Vaz.

Kolejne kaplice zbudowano w miejscowościach: Aparecida de Goiânia (w stanie Goiás), Belém (Pará), Frutal (Minas Gerais), Centralina (Minas Gerais), Várzea Grande (Mato Grosso) i Santana do Araguaia (Pará). W kaplicach odbywają się cotygodniowe Msze, czeka też ksiądz gotowy na spotkanie z ludźmi, aby porozmawiać, wspólnie pomodlić się czy wysłuchać spowiedzi.

Otwarcie kaplic ułatwia praktyki religijne przede wszystkim zawodowym kierowcom, którzy spędzają dużo czasu w drodze.

Źródło:ekai