Bydgoszcz: zmarł najstarszy kapłan diecezji ks.prałat Władysław Mielcarek

2021-11-25 13:00 Justyna Bieniek
Nie żyje ks. prałat Władysław Mielcarek. Duchowny zmarł w bydgoskim szpitalu
Autor: Diecezja Bydgoska Nie żyje ks. prałat Władysław Mielcarek. Duchowny zmarł w bydgoskim szpitalu

Wczoraj w szpitalu zmarł śp. ks. prałat Władysław Mielcarek. Najstarszy kapłan diecezji bydgoskiej miał 96 lat. Emeryturę spędzał w parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Przez 32 lata pełnił tam posługę proboszcza.

Ks. Władysław Mielcarek– Prałat Jego Świątobliwości, urodził się 9 października 1925 r. w Chełmcach. W czasie okupacji razem z rodziną został przewieziony do Chełma Lubelskiego. Kolejne lata spędził w miejscowościach położonych niedaleko Rejowca. Był łącznikiem AK. W lutym 1947 roku zgłosił się do Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. 7 czerwca 1952 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk kard. Stefana Wyszyńskiego. Pracował jako wikariusz w Inowrocławiu i Bydgoszczy. W roku 1958 został skierowany na pierwszą samodzielną placówkę do Kretkowa koło Jarocina, a w 1965– przeniesiony do parafii św. Floriana w Żninie. 1 lipca 1972 r. przybył do Bydgoszczy jako administrator parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Szwederowie. Tam przez 32 lata pełnił funkcję proboszcza. Został ustanowiony rezydentem w 2004 r.

Z  okazji 65. rocznicy święceń kapłańskich jubilata, ukazała się książka zatytułowana „Sługa Pana”. Znalazł się w niej zapis niecodziennej rozmowy kapłana z Katarzyną Jarzembowską, dziennikarką Przewodnika Katolickiego. To inicjatywa ks. dr. Waldemara Różyckiego, dyrektora Zespołu Szkół Katolickich Pomnika Jana Pawła II w Bydgoszczy. „Nie spodziewałem się, że ktoś o tym pomyśli. Byłem głęboko wzruszony tą pamięcią” – podkreślał ks. Mielcarek. Na prawie dwustu stronach uwiecznione zostały opowieści o latach jego dzieciństwa, młodości i o rodzinie. Pokazano czasy seminarium i posługi kapłańskiej.

Wśród wielu zasług Księdza Prałata należy wymienić szczególną dbałość o świątynię parafialną, duszpasterstwo i posługę sakramentalną, zwłaszcza w konfesjonale. Nieocenioną rolę odegrał podczas powstania i budowy Szkoły-Pomnika Jana Pawła II.

Wprowadzenie trumny do kościoła Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Bydgoszczy odbędzie się w piątek, 26 listopada, o godz. 17.00. Uroczystości pogrzebowe pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Krzysztofa Włodarczyka rozpoczną się Mszą św. w sobotę, 27 listopada, o godz. 11.00 w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. Potem kondukt żałobny przejedzie na cmentarz parafialny przy ul. Kossaka w Bydgoszczy.

Źródło:ekai, diecezja.bydgoszcz.pl