Caritas apeluje: ,,wesprzyj Czechów, którzy ucierpieli w wyniku trąby powietrznej"

2021-09-01 12:39 M. Mal
Zniszczenia w Czechach
Autor: Caritas Polska

Caritas Polska apeluje o udział w zbiórce funduszy na pomoc dla osób, które ucierpiały w wyniku nawałnic nad Morawami Południowymi. To jedna z największych katastrof w Czechach od lat 90-tych. Jak można pomóc? Więcej informacji znajdziecie w naszym artykule.

Żywioł nawiedził południowo-wschodnią część kraju w czwartek. Spowodował śmierć 5 osób i ogromne szkody, które dotknęły ponad 3 tys. mieszkańców. Najnowsze doniesienia mówią też o 1,3 tys. zniszczonych budynkach w kilku wsiach.

To jedna z największych katastrof w Czechach od lat 90. Wszystko się tu zawaliło, domy runęły. Jestem oddelegowany do wizytowania wydarzeń na miejscu. Potrzeby cały czas się zmieniają. Już następnego ranka po katastrofie zebrali się przyjaciele i życzliwi sąsiedzi z okolicznych miejscowości. Obecnie zabezpieczamy dachy ocalałych i sprzątamy miejsce katastrofy – relacjonuje Filip Habrman, współpracujący z Caritas w Czechach.

Spędziłem wiele lat w Iraku pracując na terenach uwolnionych od Państwa Islamskiego, działałem w wielu krajach, ale nigdy nie doświadczyłem czegoś podobnego w swojej ojczyźnie. Takie katastrofy nie zdarzają się zbyt często w tej części świata. Kiedy w sobotni poranek pojawiłem się po raz pierwszy w miejscu katastrofy, byłem poruszony. Większość mieszkańców nigdy nie widziała czegoś podobnego w swoim życiu. – dodaje Filip.

Nasi sąsiedzi znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji, jesteśmy gotowi nieść natychmiastową pomoc wszystkim poszkodowanym. Apelujemy o wsparcie i jedność z naszymi sąsiadami – powiedział ksiądz Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska.

Usnarz Górny (woj. podlaskie). Policja wspiera straż graniczną przy koczowisku imigrantów

 Jak można pomóc?

Pomóc można wpłacając dowolną kwotę na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem „Czechy” lub wysyłając SMS o treści CZECHY pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)

Źródło: Caritas Polska