Caritas na pomoc poszkodowanym po trzęsieniu ziemi

2023-02-06 18:31 Justyna Bieniek
Trzęsienie ziemi
Autor: caritas.pl

W Turcji- co najmniej 1541, w Syrii 928. Tyle osób zginęło w trzęsieniu ziemi, które nad ranem nawiedziło oba kraje. Liczba rannych przekroczyła 10 tysięcy. To może się jednak zmienić, akcja ratunkowa trwa, a pod gruzami zawalonych budynków znajdowani są kolejni ludzie. Na pomoc poszkodowanym rusza wiele katolickich organizacji, między innymi Caritas.

Bp Paolo Bizzeti, wikariusz apostolski Anatolii w południowo-wschodniej Turcji i jednocześnie przewodniczący tamtejszej Caritas, poinformował, że uruchomione zostaną fundusze na pomoc dla poszkodowanych. Dyrektor Caritas Wikariatu Anatolii, John Farhad Sadredin dodaje, że „Kościół otworzył swoje budynki jako miejsca schronienia, w tym miejsca kultu”. Pomaga też kościół katolicki w Syrii- „Pracują różne organizacje chrześcijańskie” – przekazał agencji Asianews chaldejski biskup Aleppo i były prezes Caritas Syria Antoine Audo.

Caritas Polska, która stara się w takich przypadkach działać natychmiast, już organizuje zbiórkę dla ofiar katastrofy. Organizacja od lat działa w Syrii, gdzie, dzięki współpracy z obecną na miejscu organizacją partnerską, obejmuje wsparciem najbiedniejszych jej mieszkańców w ramach programu Rodzina Rodzinie. Od 2020 r. pomoc niesie także w Libanie, od pamiętnego wybuchu chemikaliów w Bejrucie.

Dzisiejsze trzęsienie ziemi najsilniejsze od lat 90. zastało mnie w libańskiej stolicy. Było na tyle silne, że obudziłem się w środku nocy i wybiegłem na ulicę, bo budynkowi groziło zawalenie. Ściany popękały na każdym z pięter, w każdym mieszkaniu. Czekamy na decyzję, czy budynek nadaje się do użytkowania — relacjonuje Dominik Derlicki, szef misji Caritas Polska w Syrii i w Libanie.

Jak wynika z informacji przekazanych przez Caritas Syria, w Aleppo, które mocno ucierpiało w czasie trzęsienia ziemi, potrzebna jest pomoc humanitarna, w tym ciepłe koce, materace i żywność, oraz schronienie dla tych, których domy zostały zniszczone. 

Jak przekazał Dominik Derlicki, w wyniku dzisiejszego kataklizmu ucierpiała w Libanie co najmniej jedna ze wspieranych szkół. Kraj od kilku lat doświadcza zapaści gospodarczej. Wielu mieszkańców znalazlo się na granicy ubóstwa. Na kondycji kraju i jego mieszkańcach mocno odbijają się światowe kryzysy i katastrofy, takie jak eksplozja w Bejrucie czy dzisiejsze trzęsienie ziemi. Każde kolejne nieszczęście uruchamia efekt domina.

Caritas Polska, która natychmiast zareagowała na wybuch w 2020 r. przekazując pomoc finansową i rzeczową, znów chce działać w trybie interwencyjnym, niosąc wsparcie ofiarom katastrofy. Tym razem będzie opierała się na doświadczeniach sprzed blisko 3 lat, kiedy to współpracowała z partnerską Caritas Liban, udzielającej bezpośrednio pomocy w punktach ustawionych na ulicach Bejrutu. Ludzie, którzy stracili swój dobytek, zgłaszali się po wodę i żywność. Ranni z kolei przychodzili do punktów medycznych, bo szpitale i przychodnie mocno ucierpiały.

Naszym zadaniem, jako organizacji humanitarnej, jest dotarcie z pomocą do ofiar trzęsienia ziemi w krajach i tak już doświadczonych przez los. Wierzę, że dzięki wielkiemu sercu darczyńców, którzy tak ofiarnie wspierają akcje i programy Caritas Polska, możemy pomóc ludziom w przywróceniu godnych warunków życia — mówi ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. 

Jak można pomóc?

• wpłacając darowiznę przez stronę caritas.pl

• wpłacając dowolną kwotę na konto nr 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem POMOC

• wysyłając SMS o treści POMOC pod numer 72052 (koszt 2,46 zł) Każdy może pomóc ofiarom trzęsienia ziemi:

Źródło:ekai