Caritas Polska z wyjątkową akcją na Dzień Babci i Dzień Dziadka!

2022-01-20 18:44 STAN
Caritas Polska z wyjątkową akcją na Dzień Babci i Dzień Dziadka!
Autor: caritas.pl Caritas Polska z wyjątkową akcją na Dzień Babci i Dzień Dziadka!

Dzień Babci i Dzień Dziadka to święta, które obchodzimy 21 i 22 stycznia. W związku z tym Caritas Polska przypomina, że ważna jest nie tylko pomoc materialna dla seniorów, ale przede wszystkim obecność drugiego człowieka i organizuje dla seniorów i młodzieży międzypokoleniowe zajęcia integracyjne! Sprawdź szczegóły!

Wolontariusze i pracownicy Caritas składający seniorom życzenia na ulicach Warszawy i rozdający im upominki – to niecodzienny widok. Ale w ten właśnie sposób, przed Dniem Babci i Dniem Dziadka Caritas Polska przypomina o znaczeniu drobnych, serdecznych gestów wobec osób starszych. Organizacja pomaga tysiącom seniorów w całej Polsce i jak podkreśla Monika Figiel, koordynatorka programów senioralnych w Caritas Polska, z doświadczeń pracowników i wolontariuszy wynika, że potrzeby materialne nie zawsze są tym, co najbardziej doskwiera osobom w jesieni życia.

Czytaj także: Birma: atak na obóz uchodźców. Trudna sytuacja chrześcijan

Wolontariusze prawie jak rodzina

Próbujemy docierać do najuboższych seniorów z pomocą materialną. Realizując te programy widzimy narastający problem samotności, bezradności i lęku seniorów. Pandemia go pogłębiła. Wielu seniorów mieszka samotnie, najbliżsi często nie mogli ich odwiedzać. Dużą rolę odegrali w tej sytuacji wolontariusze Caritas, którzy według naszych badań są dla osób starszych drugą, po rodzinie, grupą, na którą najbardziej mogą liczyć – podkreśla Monika Figiel.

Wychodząc naprzeciw potrzebie kontaktu, nawiązywania relacji międzyludzkich, organizacja wplata elementy integracji międzypokoleniowej w programy pomocy materialnej, takie jak „Karta na codzienne zakupy” – wspólny projekt Caritas i Fundacji Biedronki. Osoby starsze, korzystające z kart przedpłaconych na zakupy w Biedronce, mogą liczyć na wsparcie młodszych wolontariuszy – nie tylko w samych zakupach ale i w innych codziennych czynnościach. Czasem liczy się sam kontakt – rozmowa, spacer, itp. Niekiedy wspólna aktywność przyjmuje bardziej urozmaicone formy, jak na przykład wspólne pieczenie chleba, zorganizowane niedawno dla uczestników aktywizacyjnego programu „Senior caritas est”.

– To był element akcji „Kromka chleba”, którą prowadzimy od lat. Wiadomo, że dzielenie się chlebem to podstawowa relacja, bo często przy tym chlebie ludzie są razem. Jest w tym dom, zapach chleba – wszystko to dla nas jest jasne, cenne, i wiemy, że dzielenie się chlebem, ale i pieczenie chleba, jest wspólnototwórcze – wyjaśnia Monika Figiel. I dodaje, że relacje nawiązywane przy okazji takich spotkań pomiędzy młodzieżą a seniorami zawsze przynoszą korzyści obu stronom. Potwierdzają to uczestnicy zajęć.

Energia i pasja za ciepło i spokój

Wspólna aktywność, spotkania z wolontariuszami, zwłaszcza młodymi – to jest nieocenione. Młodzi wnoszą radość, energię, pozytywne emocje. Nas bardzo uaktywniają takie spotkania. Zapomina się wtedy o starości, samotności, dolegliwościach. Przejmujemy tę ich pasję i cieszymy się wspólnie – opowiada Danuta Wilbik, uczestniczka programu „Senior caritas est”.

Seniorzy mają duże doświadczenie życiowe, opowiadają ciekawe historie, bo dużo w życiu przeżyli. Lubię ich słuchać, dużo mi dają, czuć od nich taki spokój, ciepło. Można się dzięki nim na chwilę zatrzymać w codziennym biegu – zwraca uwagę Ania, jedna z młodych wolontariuszek Caritas.

Czytaj także: Droga do beatyfikacji ks. Jana Marszałka otwarta

Monika Figiel zachęca, aby międzypokoleniowe więzi zacieśniać nie tylko przy okazji Dnia Babci czy Dnia Dziadka.

Żeby Dzień Babci czy Dziadka trwał cały rok, trzeba mieć stałą, systematyczną relację ze swoim dziadkiem, swoją babcią, czy osobami starszymi, które są wokół nas. I zadbać o to, żeby ta relacja nie była nudnym obowiązkiem, żeby tam były serce, radość, wsparcie, pomoc – zaznacza specjalistka Caritas Polska. – Pierwszy krok to odrobina otwartości na ludzi, którzy czasem już nie są łatwi w kontakcie. A drugi to wpisanie do kalendarza tego, że dzwonię do mojego dziadka czy starszego sąsiada – systematycznie, bo dla nich ta systematyczność jest bardzo ważna – dodaje.

A czego na swój przyszły Dzień Babci życzyłyby sobie dzisiejsze młode wolontariuszki pracujące z seniorami? – Przede wszystkim tego, żeby osoby mi bliskie chciały ze mną spędzać czas – odpowiada bez zastanowienia Ania.– Bardzo głębokich relacji z najbliższymi, żebym była zapamiętana przez nich jako ktoś wspaniały, jako babcia, która potrafiła przytulić, porozmawiać – uzupełnia Zuzia, również wolontariuszka Caritas.

Sedno Sprawy - Grzegorz Schetyna