Cenny mszał wzbogacił zbiory Muzeum Wsi Radomskiej

2022-02-03 13:29
XVIII-wieczny mszał
Autor: Radio PLUS Radom, Archiwum prywatne

Zbiory Muzeum Wsi Radomskiej wzbogacone zostały o XVIII-wieczny mszał, który został wydany przez archidiecezję gnieźnieńską w Łowiczu. Księga była używana przez proboszczów z podradomskiego Wolanowa. O jej pochodzeniu świadczy wykaligrafowany na pierwszej stronie napis "Parafia Wolanów".

Mszał zostanie poddany renowacji. Pilnej naprawy wymaga zniszczona okładka. Również odpowiednim zabiegom pielęgnacyjnym zostaną poddane poszczególne kartki. Mają zostać odgrzybione i wzmocnione.

Pierwsze mszały pojawiły się w Polsce w X w. Były to rękopisy przywożone z Europy Zachodniej. Ok. XII w. na ziemiach polskich pojawiły się pierwsze skryptoria. Wówczas księgi zaczęto kopiować.

Pierwsze drukowane mszały pojawiły się na ziemiach polskich pod koniec XV w. Wówczas brakowało jeszcze stałych drukarni, więc tłoczono je w Strasburgu, Moguncji, Norymberdze i Wenecji. Najstarszy jest Mszał Poznański, który został wydany w 1481 r. w Strasburgu. Pierwszym wydrukowanym na terenie Polski był Mszał Wrocławski. W bibliotekach polskich zachowały się 23 egzemplarze tej księgi.

Na terenie Muzeum Wsi Radomskiej znajduje się kościół pod wezwaniem św. Doroty z Wolanowa. To jeden z nielicznych drewnianych kościołów zachowanych w województwie mazowieckim. Ocalały w nim trzy drewniane późnobarokowe ołtarze i ambona.

Źródło: KAI/Radio PLUS Radom