Coraz bliżej beatyfikacji Jana Pawła I. Papież zatwierdził dekret o cudzie

2021-10-14 10:46 Justyna Bieniek
Papież
Autor: wikimedia commons

Franciszek zaaprobował dekret o uznaniu cudu za wstawiennictwem Sługi Bożego Albino Lucianiego. Według mediów, zostanie on beatyfikowany w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Papież podpisał dekret wczoraj podczas audiencji udzielonej prefektowi Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro. Zatwierdził też te dotyczące siedmiu innych osób – z Włoch, Argentyny, Kolumbii, Hiszpanii i Francji.

O beatyfikacji, jeszcze przed Wielkanocą ,,Papieża uśmiechu", donosił wczoraj rzymski dziennik Il Messaggero. Jan Paweł I stał na czele Kościoła zaledwie przez 33 dni. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się blisko 20 lat temu. 31 października 2019 roku konsylium lekarskie wydało pozytywną opinię na temat cudu za wstawiennictwem Jana Pawła I, później także teolodzy, a ostatnio kardynałowie i biskupi z Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. A ten wspomniany cud to niewytłumaczalne uzdrowienie dziewczynki, mieszkanki Buenos Aires. Dziecko doznało ciężkiego uszkodzenia mózgowia w Argentynie w 2011 roku.

Papież Jan Paweł I, czyli Albino Luciani, urodził się 17 października 1912 roku w Forno di Canale w północno-wschodnich Włoszech. Święcenia kapłańskie przyjął 7 lipca 1935 roku, a 15 grudnia 1958 roku, św. Jan XXIII mianował go biskupem Vittorio Veneto i osobiście udzielił mu sakry 27 grudnia w Watykanie. Dokładnie 11 lat później, 15 grudnia 1969 roku Paweł VI powołał go na patriarchę Wenecji, a na konsystorzu 5 marca 1973 roku włączył do Kolegium Kardynałów.

Kard. Luciani został wybrany papieżem na konklawe 26 sierpnia 1978 roku. Jako pierwszy w historii przyjął dwa imiona: Jan Paweł I. Zmarł niespodziewanie na atak serca 28 września 1978 roku w Watykanie. Był to dziesiąty najkrótszy pontyfikat w dziejach Kościoła i pierwszy tak krótki od czasów Leona XI. Jan Paweł I był nie tylko pierwszym papieżem o dwóch imionach, ale też jako pierwszy zrezygnował z obrzędu koronacji po wyborze, zastępując ją uroczystym rozpoczęciem pontyfikatu. Był ostatnim, jak na razie, Włochem na tronie papieskim.

Pozostałe osoby, których dekrety uprawomocnił Ojciec Święty, to:

uznanie cudu za wstawiennictwem sługi Bożej Marii Bereniki Duque Hencker z Kolumbii, założycielki Zgromadzenia Małych Sióstr od Zwiastowania,

uznanie męczeństwa kapłana diecezjalnego Piotra Ortiza de Zárate i jezuity Jana Antoniego Solinasa, zamordowanych 27 października 1683 w Argentynie,

oraz uznanie cnót heroicznych:

Diego Hernándeza Gonzáleza – Hiszpana, kapłana diecezjalnego,

Włocha Jana Spoletiniego OFM,

Magdaleny od Jezusa, Francuzki, ale działającej we Włoszech, założycielki Bractwa Małych Sióstr Jezusa,

Elżbiety Martínez – Włoszki, założycielki Zgromadzenia Córek Maryi Panny z Leuki.

Źródło: ekai