Czerwińsk: procesja z Najświętszym Sakramentem popłynie Wisłą

2022-06-14 15:52
Procesja na wodzie
Autor: Archidiecezja Warszawska

W Boże Ciało w diecezji płockiej odbędzie się Wiślana Procesja Eucharystyczna. To pomysł salezjanów. – Popłyniemy „królową polskich rzek”, która będzie niosła na swoich falach Chrystusa Eucharystycznego, a jak to już kiedyś bywało, nauczał On także z łodzi – mówi ks. Łukasz Mastalerz SDB, proboszcz parafii pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny.

Wiślana Procesja to kolejna taka modlitewna inicjatywa parafii Czerwińsk nad Wisłą. Od kilku lat na rzece odbywają się różańce wiślane. Tym razem na łodzi znajdzie się Najświętszy Sakrament. Procesja rozpocznie się 16 czerwca o godz. 13.00 w parafii św. Mateusza w Smoszewie. Pół godziny później wyruszy z niej Wiślana Procesja Eucharystyczna. Najpierw będzie płynął krzyż, potem sztandar św. Barbary, patronki wodniaków, następnie małe łodzie i w końcu na drewnianej łodzi szkutniczej o nazwie „Basonia” – ołtarz z Najświętszym Sakramentem. Całość zamkną dwie większe jednostki dla wiernych: „Wodnik” z Kępy Polskiej i tramwaj wodny z Wyszogrodu. W orszaku będzie też płynął bat, czyli łódź piaskarzy wiślanych, zwodowany z Nieszawy.

Drugą stacją procesji będzie miejscowość Wychódźc na terenie parafii św. Leonarda w Chociszewie. Potem procesja dopłynie do parafii Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Secyminie, która znajduje się na drugim brzegu rzeki. Ostatnią, czwartą stacją będzie bulwar w Czerwińsku. Przy każdej stacji odbędzie się tradycyjna modlitwa z udziałem wiernych, także o pokój w Ukrainie. Cała trasa tej wyjątkowej procesji wyniesie około 18 km.

W Wiślanej Procesji Eucharystycznej wezmą udział proboszczowie czterech wymienionych parafii, ojcowie salezjanie z Czerwińska i wierni. W organizację Wiślanej Procesji Eucharystycznej włączył się także Urząd Miasta i Gminy w Czerwińsku.

Źródło:ekai