Czy dziennikarze będą mieli nowego patrona?

2022-05-12 9:33
Titus Brandsma
Autor: wikimedia commons

Prośba o ogłoszenie niderlandzkiego dziennikarza i zakonnika bł. o. Tytusa Brandsmy, patronem dziennikarzy wpłynęła już do papieża Franciszka. Petycję opublikowaną w dzienniku "Nederlands Dagblad" podpisało w pierwszym dniu ponad 60 pracowników mediów z rożnych krajów. W niedzielę 15 maja Ojciec święty ogłosi bł. o. Brandsmę nowym świętym Kościoła katolickiego.

"W okresie narastania faszyzmu w Europie, o. Brandsma sprzeciwiał się językowi nienawiści i nacjonalistycznym podziałom, kierował się podstawowymi zasadami współczesnego dziennikarstwa: pytania o prawdę i prawdomówność, promowanie pokoju i dialogu między ludźmi. Dlatego widzimy w Nim przyjaciela i sympatyka naszego zawodu, świętego patrona dziennikarstwa” - napisali autorzy apelu prosząc, aby papież uznał to również oficjalnie.

Wprawdzie oficjalnym katolickim patronem dziennikarzy jest francuski biskup i pisarz, św. Franciszek Salezy, w przeciwieństwie do o. Brandsmy nie był on dziennikarzem w nowoczesnym rozumieniu tego słowa. Z kolei o. Brandsma zginął również za swoje przekonania jako dziennikarz. "Jest to szczególnie ważny aspekt w czasach, gdy coraz więcej dziennikarzy jest prześladowanych i mordowanych" - podkreślili inicjatorzy listu do papieża.

Holenderski karmelita, św. Tytus Brandsma został zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym Dachau 26 lipca 1942 r. Jest pierwszym błogosławionym męczennikiem z obozu koncentracyjnego i pierwszym błogosławionym dziennikarzem. Był człowiekiem serdecznym, inteligentnym i wykształconym. Kiedy widział, że coś zagraża Kościołowi lub że są zagrożone ważne, niepodważalne zasady, zawsze stawał w ich obronie. Po zajęciu Holandii przez niemieckich hitlerowców, organizował opór w Kościele katolickim. Za swoją postawę szybko znalazł się na "czarnej liście" nazistów. W styczniu 1942 r. aresztowany, przetrzymywany w kolejnych więzieniach, by ostatecznie trafić do obozu koncentracyjnego w Dachau. 26 lipca 1942 roku został zamordowany śmiertelnym zastrzykiem.

O. Brandsmę wyniósł na ołtarze w 1985 r. papież Jan Paweł II. Był pierwszym błogosławionym męczennikiem z obozu koncentracyjnego . Jego rodzimy zakon karmelitów czci go jako wzór prawdziwej miłości bliźniego oraz miłości nieprzyjaciół. Zawsze pamięta o nim jego rodzinna Holandia. W 2003 r. w Bolsward otwarto muzeum poświęcone jego życiu i działalności, w rok później jego wezwanie nadano kościołowi w Nijmegen.

Źródło:ekai