Czy Franciszek zapowie w niedzielę nowy konsystorz?

2021-10-13 11:18
Papież pozdrowił polskich pielgrzymów. Co powiedział?
Autor: episkopat.pl Papież pozdrowił polskich pielgrzymów. Co powiedział?

Chociaż kardynałów uprawnionych do wyboru nowego papieża, gdyby miało do tego dojść w najbliższym czasie, jest 121, a to o jednego więcej niż wynosi limit określony przez św. Pawła VI i potwierdzony przez jego następców, w Watykanie słychać głosy, że Ojciec Święty może zwołać wkrótce kolejny konsystorz i mianować nowych purpuratów. Ich nazwiska mógłby podać już w niedzielę, 17 października tradycyjnie po modlitwie Anioł Pański.

Skąd takie przypuszczenia? Zdaniem niektórych watykanistów i kurialistów – za niespełna miesiąc, 7 listopada, arcybiskup-senior Mediolanu kard. Angelo Scola skończy 80 lat. A to wiek, który wyklucza z konklawe. Tym samym liczba elektorów wyniesie równo 120. Druga sprawa- w przyszłym roku prawa wyborcze straci 10 dalszych członków Kolegium Kardynalskiego. Teraz liczy 215 , w tym 121 elektorów i 94 kardynałów, którzy nie mają już tych uprawnień.

Wśród potencjalnych neokardynałów, obserwatorzy wymieniają przede wszystkim kilku hierarchów kurialnych: sekretarza Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej ds. stosunków z państwami czyli szefa dyplomacji watykańskiej Anglika Paula Richarda Gallaghera, nowych prefektów Kongregacji: ds. Duchowieństwa – Lazarusa You Heung-sika z Korei Południowej oraz Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów – Anglika Arthura Roche’a, także przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Państwa Miasta Watykanu – Hiszpana Fernando Vérgeza Alzagę.

Jednak te przewidywania nie muszą się sprawdzić. Dlaczego? Z jednej strony nie ma formalnego wymogu, aby na czele najważniejszych nawet urzędów kurialnych stali obowiązkowo kardynałowie, z drugiej natomiast, obecny papież wiele razy pokazywał, że nie czuje się związany tradycjami dotyczącymi np. obsadzania tzw. tradycyjnych stolic kardynalskich.

Do tej pory Franciszek zwołał 7 konsystorzy – co roku jeden, poza 2013, gdy wybrano go papieżem. Mianował w sumie 101 kardynałów, z których 8 zmarło, 70 ma prawa wyborcze a 23 jest ich pozbawionych. Ojciec Święty powołał do Kolegium Kardynalskiego kapłanów z 59 krajów, w tym z 18 po raz pierwszy w ich historii. W gronie purpuratów z „nadania” Franciszkowego jest jeden Polak – Konrad Krajewski, wielki jałmużnik papieski, urzędujący na co dzień w Rzymie.

Źródło:ekai