Czy w  kościołach trzeba będzie okazywać paszport covidowy?

2021-12-15 14:04
Paszport covid
Autor: Pixabay.com

Okazywanie zaświadczenia potwierdzającego zaszczepienie przeciw koronawirusowi będzie dobrowolne  w kościołach i innych miejscach objętych limitem 30 proc.  Nowe rozporządzenie w sprawie pandemicznych obostrzeń, które wchodzi dziś w życie, nie wspomina o metodach weryfikacji osób zaszczepionych.

Przypomnijmy- od środy limit osób obowiązuje m.in. w restauracjach, hotelach, kinach, teatrach, obiektach sportowych i kościołach- z 50 do 30 proc. Nie wliczają się do niego zaszczepieni, ale musi to sprawdzić organizator wydarzenia lub właściciel obiektu. Limitów ma nie być w przypadku okazania zaświadczenia o szczepieniu, wyniku testu i wyzdrowieniu. Zapisy rozporządzenia nie przyznają jednak usługodawcy lub organizatorowi wprost uprawnienia do żądania od danej osoby potwierdzenia przyjęcia preparatu, dlatego pokazanie certyfikatu ma być dobrowolne. Ale, jak mówił wczoraj rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz- leży to w interesie osoby, która chce skorzystać z danej usługi lub uczestniczyć w jakimś wydarzeniu.

Rozporządzenie wchodzące 15 grudnia w życie wskazuje jedynie (par. 26a), że do ustanowionych w nim „limitów liczby osób przebywających w pomieszczeniach, budynkach, obiektach, na określonej powierzchni pomieszczeń, budynków lub obiektów na otwartej przestrzeni oraz uczestniczących w zgromadzeniach, nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, pod warunkiem okazania przez te osoby unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID lub zaświadczenia o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19 (…)”.

W swoich mediach społecznościowych ministerstwo zdrowia wyjaśnia natomiast, że: „W przypadku nieokazania wskazanych dokumentów, przedsiębiorca ma prawo odmówić obsługi”. Resort proponuje także korzystać przy weryfikacji z aplikacji mobilnych, tzw. skanerów certyfikatów COVID, które są dostępne w sieci. Jedno z takich narzędzi pobrało już ponad 825 tys. osób.

Źródło:ekai