Czy Włosi ufają papieżowi?

2023-01-23 14:57 Justyna Bieniek
Papież Franciszek
Autor: Catholic Church England and Wales flickr.com Papież Franciszek

Ponad dwie trzecie Włochów ma zaufanie do papieża Franciszka. Jak wynika z najnowszej ankiety instytutu Demos, najwięcej, bo aż 68 procent badanych w równym stopniu obdarzyło zaufaniem papieża i prezydenta Włoch Sergio Mattarellę – donosi dziennik „La Repubblica”.

W podziale na preferencje partii politycznych, sympatię dla Franciszka wyraziło 85 procent wyborców lewicowej Partii Demokratycznej i 73 procent wyborców rządzącej prawicowej Bracia Włosi. Jak wynika z ankiety Demosu, najmniejszą papież cieszy się wśród wyborców partii Liga (wcześniej Liga Północna),która jest przeciwna  przyjmowaniu migrantów.

Z badania wynika też, że we Włoszech spadła liczba osób regularnie uczęszczających do kościoła. Teraz to 20 procent, ale na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia ten spadek zmniejszył się o 10 punktów procentowych. Kto „regularnie praktykuje religię”? 21 procent kobiet i tylko 14 procent mężczyzn.

Wyraźna jest też różnica wieku: podczas gdy 26 procent osób powyżej 65. roku życia chodzi do kościoła w każdą niedzielę, praktykuje to tylko 12 procent młodych ludzi poniżej 30. roku życia.

Ankietę instytutu Demos na zlecenie dziennika „La Repubblica” przeprowadzono w listopadzie, ale dopiero teraz zakończono opracowanie jej wyników.

Źródło:ekai