Diecezja kaliska: s. Franciszka złożyła pierwsze śluby pustelnicze

2022-08-30 12:52
S. Franciszka pustelnicze życie
Autor: diecezja.kalisz.pl

Słowem związanym z ofiarą jest męczeństwo. Siostra też podejmuje drogę męczeństwa, bo życie pustelnicze w Kościele od początku nazywane jest białym męczeństwem" - mówił biskup kaliski Damian Bryl w czasie ślubów pustelniczych s. Franciszki.

Siostra Franciszka ze Zgromadzenia Franciszkanek Rodziny Maryi, złożyła pierwsze śluby pustelnicze podczas mszy w kaplicy Domu Rekolekcyjnego im. św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył biskup kaliski Damian Bryl. Siostra zamieszka w pustelni na Górze Krzyża Jubileuszowego i będzie pierwszą pustelniczką w diecezji kaliskiej.

W homilii hierarcha podkreślał, że życie pustelnicze jest znakiem prymatu, że Bóg jest pierwszy. Chcemy modlić się dzisiaj, żeby życie siostry było mocnym znakiem, przypomnieniem dla nas, że Bóg jest pierwszy i nie ma nikogo ani niczego innego ważniejszego – stwierdził bp Bryl. Zaznaczył, że życie pustelnicze naznaczone jest radykalnością. Decyzja siostry ma jej znamię. Tą radykalnością naznaczone są śluby ubóstwa, posłuszeństwa i czystości, a także styl życia, który siostra chce podjąć. Chcemy modlić się, żeby nie brakło jej ducha radykalnego – mówił.

Bp Bryl podkreślał, że droga miłości, która jest związana z ofiarą to droga ucznia Jezusa. Jeżeli chcemy kochać radykalnie, to nie ma miłości bez ofiary, bez oddania siebie. Słowem związanym z ofiarą jest męczeństwo. Siostra też podejmuje drogę męczeństwa, bo życie pustelnicze w Kościele od początku nazywane jest białym męczeństwem. Chcemy modlić się, żeby umiała ten krzyż dźwigać – powiedział celebrans. I dodał: siostra ma być znakiem wierności. We współczesnym świecie bardzo potrzebujemy takich mocnych, klarownych znaków. Życie siostry ma być przypomnieniem, że życie na ziemi jest drogą do nieba – przekonywał biskup kaliski. Siostra będzie naszą pierwszą pustelniczką, zaślubioną z naszą wspólnotą. Bardzo chcemy prosić, żeby o nas pamiętała i za nami orędowała – mówił bp Bryl.

Po homilii. s. Franciszka złożyła czasowe śluby pustelnicze. Wraz z biskupem Brylem, Mszę św. koncelebrowali: ks. dr Marcin Wiśniewski, duszpasterz Ośrodka Duchowości „Samotnia” przy Górze Krzyża Jubileuszowego, ks. kan. Mirosław Jankowski, proboszcz parafii św. Mikołaja w Parzynowie i ks. dr Marcin Załężny, proboszcz parafii św. Floriana w Jedlcu.

Źródło:ekai