Diecezja rzymska organizuje kurs biblijny… przy winie

2022-09-27 18:06
Wino bez drożdży
Autor: Shutterstock Wino bez drożdży? Jest na to sposób!

Diecezja rzymska organizuje kolejny kurs o winie w Biblii, historii Kościoła i sztuce. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że przy lampce wina poprowadzi go znany świecki teolog, a jednocześnie mistrzowskiej klasy sommelier, Marco Cuma. „Będziemy nie tylko czytać i rozmawiać o winie, ale także kosztować jego wybornych gatunków” – mówi wskazując, że szlak przez winnice, to także nowa ewangelizacja.

Trzy wcześniejsze edycje cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a enologia przyciągnęła na biblijny kurs także osoby niezwiązane z Kościołem. Na spotkaniach czytane będą m.in. fragmenty Pieśni nad Pieśniami i opis wesela w Kanie Galilejskiej, zgłębiana będzie historia benedyktyńskich mnichów z Burgundii i uprawianego przez nich wybornego wina, a także poszukiwane będą źródła narodzin słynnego włoskiego Barolo.

To będzie podróż ze Słowem Bożym pośród aromatów i smaków, a także anegdot i ciekawostek” – mówi ks. Francesco Indelicato, pomysłodawca kursów biblijnych przy winie, a zarazem szef biura ds. duszpasterstwa wypoczynku, turystyki i sportu diecezji rzymskiej. Spotkania łączące sacrum z profanum odbywać się będą przy rzymskim kościele św. Saturnina. Towarzyszyć im będą słowa z Księgi Proroka Izajasza: „Pan Zastępów przygotuje dla wszystkich ludów ucztę z tłustego mięsa i najwyborniejszych win” (Iz 25,6-9).

Jak podkreśla prowadzący je teolog i sommelier, w odkrywaniu Jezusa, który jest krzewem winnym, a my jego latoroślami, towarzyszyć będzie degustacja francuskich, gruzińskich i włoskich win. Ostatnie spotkanie, wokół cudu w Kanie, podczas którego Jezus zamienił wodę w wino, zakończy się wspólnym dzieleniem się przy lampce szampana.

Źródło:ekai