Dom Samotnej Matki w Chyliczkach pomaga ukraińskim matkom

2022-03-16 14:32 Justyna Bieniek
Dom Samotnej Matki
Autor: Archidiecezja Warszawska

Placówka pod Warszawą, który jest azylem dla kobiet samotnie wychowujących dzieci, tym razem udzieliła wsparcia naszym sąsiadom z Ukrainy. Młode kobiety w ciąży i z dziećmi, które uciekają przed wojną, mają zapewniony nocleg, opiekę i wyżywienie. Pierwsi uchodźcy przybyli do ośrodka 10 marca.

Dom Samotnej Matki w Chyliczkach koło Warszawy jest instytucją charytatywną Archidiecezji Warszawskiej. To jedna z najstarszych tego typu placówek w Polsce. Schronienie znajduje tutaj od kilku do kilkunastu mam w stanie błogosławionym i z dziećmi. Do obecnych mieszkanek ośrodka dołączyły także młode kobiety z Ukrainy.

– Specjalizujemy się w przyjmowaniu kobiet w ciąży i z noworodkami. Mamy dla nich pełen pakiet pomocy. Ale w związku z dramatyczną sytuacją na Ukrainie, reagujemy na takie sytuacje, kiedy schronienia potrzebuje mama z większymi dziećmi czy też cała rodzina. Na przykład parę dni temu przyjęliśmy do ośrodka kobietę w ciąży oraz z małym dzieckiem wraz z jej mamą i dwoma nastoletnimi wnukami – mówi ks. Marcin Szczerbiński, dyrektor Domu Samotnej Matki.

Ośrodek współpracuje z parafią w Chylicach by jeszcze skuteczniej koordynować działania. Dzięki pomocy darczyńców, placówka dysponuje podstawowymi środkami higieny, artykułami pielęgnacyjnymi, kosmetykami i zabawkami. – W tym momencie adaptujemy kolejne pomieszczenia do przyjęcia mam z dziećmi. Parę dni temu otrzymaliśmy 10 dodatkowych łóżek, które już częściowo zostały wykorzystane – dodaje ks. Szczerbiński.

Oprócz wsparcia materialnego, prawnego i psychologicznego, ośrodek pomaga również w poszukiwaniu stałego miejsca zamieszkania oraz pracy dla mieszkanek placówki. Dom Samotnej Matki prowadzą siostry ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i działa w ramach Fundacji Blisko Rodziny.

Źródło:ekai