Dominikański AreOPag o kobietach w Kościele

2022-03-10 16:47
Kobieta kościół wiara modlitwa
Autor: Navegando/cathopic.com

Kim jest kobieta w dzisiejszym Kościele? Czy może w nim odnaleźć swoje prawdziwe miejsce, czuć się w nim dobrze? Na te i wiele innych pytań będą starali się odpowiedzieć 15 marca uczestnicy kolejnego AreOPagu – cyklu debat organizowanych przez świeckich dominikanów z okazji jubileuszu przybycia pierwszych braci kaznodziejów do Polski.

Pytania o rolę i pozycję kobiet we współczesnym Kościele na świecie i lokalnym Kościele polskim zadawać będzie Grzegorz Guzik. Odpowiedzi wraz z nim szukać będą Edyta Choczewska – pedagog, od wielu lat wraz z mężem zaangażowana w stowarzyszenie „Spotkania małżeńskie", mama dwóch dorosłych córek, Elżbieta Wiater – doktor teologii, historyk, dziennikarka, blogerka i pisarka, autorka licznych artykułów i książek oraz Marzena Władowska – siostra zakonna ze zgromadzenia jadwiżanek wawelskich, wieloletnia formatorka młodych sióstr w swojej wspólnocie zakonnej, a także przełożona generalna zgromadzenia w latach 2009 – 2021.

Rozmówcy będą zastanawiali się nad tym, czy kobieta musi występować w opozycji do mężczyzn, także tych w sutannach i habitach, albo czy koniecznie powinna ich czasem zastępować. Spróbują odpowiedzieć na pytanie, jak ważna jest rola matki, także tej duchowej, oraz siostry w formacji seminaryjnej i wzajemne wspieranie się kobiet zaangażowanych w Kościół oraz czy także dziś kobiety formatu Katarzyny ze Sieny, czy Teresy z Avila są w stanie skutecznie wpłynąć na kształt Kościoła.

Na panel „Kobiety w Kościele" z cyklu AreOPag zapraszają świeccy dominikanie z fraterni św. Alberta Wielkiego w Krakowie. Spotkanie odbędzie się 15 marca o 19.00 w auli św. Tomasza w krakowskim klasztorze dominikanów.

AreOPag to seria otwartych paneli dyskusyjnych na ważne i aktualne tematy z pogranicza wiary, nauki, sztuki i życia społecznego. Ma być wyjątkową przestrzenią dialogu tworzoną przez świeckich dla świeckich. Cykl powstał w ramach obchodów jubileuszu 800-lecia przybycia dominikanów do Polski, który został zainagurowany 19 lutego specjalnym obrzędem rozesłania braci przez generała zakonu o. Gerarda Timonera.

Źródło: KAI