Dziś 25 grudnia. Boże Narodzenie- dzień upamiętniający narodziny Jezusa Chrystusa

2022-12-25 10:17
Boże Narodzenie
Autor: LoMit/wikimedia commons

W tradycji chrześcijańskiej, święto upamiętnia narodziny Jezusa Chrystusa. Przed Bożym Narodzeniem przeżywamy adwent- czterotygodniowy okres przygotowania do świąt i wzmożonego oczekiwania na przyjście Zbawiciela.

Polski patrolog, ks. prof. Józef Naumowicz, jako pierwszy naukowiec ustalił, że pierwsze uroczyste obchody Bożego Narodzenia miały miejsce w Betlejem w IV wieku. Przez trzy wieki chrześcijaństwa nie obchodzono tych świąt. Wcześniej celebrowano przede wszystkim Wielkanoc. Gdy skończył się okres prześladowań chrześcijan, zaczęły się obchody Bożego Narodzenia. T e pierwsze oficjalne odbyły się po wybudowaniu bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem, w pierwszej połowie IV wieku z inicjatywy św. Heleny.

Poświęcono ją w 328 r. Świątynia powstała dla uczczenia miejsce narodzin Chrystusa. Swoje początki miał też wtedy zwyczaj, że w wigilię święta patriarcha udawał się w procesji z Jerozolimy do Betlejem, odległego ok. 8 km i tam w Grocie Narodzenia odprawiał w nocy Mszę św., którą później nazwano "Pasterką". To w nawiązaniu do ewangelicznej opowieści o pasterzach, którzy jako pierwsi oddali pokłon nowonarodzonemu Chrystusowi.Potem odbywało się całonocne czuwanie w bazylice wybudowanej nad Grotą Narodzenia. W ten sposób zaistniały pierwsze wigilie jak i pierwsza pasterka. I ta tradycja kontynuowana jest do dziś.

Najpierw obchody w Betlejem miały miejsce 6 stycznia, a w późniejszym okresie 25 grudnia. Chodziło o symboliczną wymowę przesilenia zimowego, kiedy to dzień jest najkrótszy, a noc najdłuższa. Najlepiej obrazuje ono fakt przyjścia Zbawiciela, które jest przedstawione jako nastanie światłości. Światło, które rozjaśnia mroki nocy, to symbol narodzin Chrystusa pojawiający się w Ewangeliach. Ta światłość objawiła się w nocy pasterzom i prowadziła później Mędrców. Chociaż faktycznie przesilenie zimowe ma miejsce z 22 na 23 grudnia, to w czasach rzymskich uznawano, że następuje 25 grudnia – i dlatego wtedy ustanowiono Boże Narodzenie.

W liturgii wyróżnia się tym, że kapłani mogą odprawiać tego dnia trzy Msze święte: anielską, pasterską i królewską ku czci — aniołów, pasterzy i królów — którzy złożyli hołd Bożej Dziecinie. Zwyczaj ten zachował się najpierw w Kościele w Jerozolimie. Po Mszy świętej, odprawionej w Betlejem o północy, wracano do Jerozolimy i odprawiano drugą Mszę świętą w godzinach rannych w kościele Zmartwychwstania Pańskiego. Wreszcie, aby dać pełny upust radości, w kościele katedralnym odbywała się trzecia liturgia.

Kościół wyraża tak wielką radość z narodzenia Pana Jezusa, że przez osiem dni (oktawa) obchodzi to święto.

Źródło:ekai