Dziś 44 rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża

2022-10-16 7:54
Karol Wojtyła papieżem
Autor: Episkopat/twitter.com

Dokładnie 16 października 1978, czyli 44 lata temu cały świat usłyszał z balkonu Bazyliki św. Piotra w Rzymie: "Habemus Papam". Po raz pierwszy od 455 lat papieżem został nie Włoch, a Polak, wadowiczanin Karol Wojtyła. Biały dym pojawił się nad Kaplicą Sykstyńską o godz. 18.18.

Równo 44 lata temu świat poznał nowego papieża. 16 października 1978 r. o godzinie 18:18 z komina nad kaplicą Sykstyńską wydobył się biały dym, po siedmiu czarnych. Na kwadrans przed 19:00 kardynał protodiakon Pericle Felici ogłosił wybór metropolity krakowskiego, który przyjął imię Jan Paweł II, tym samym stając się 264. następcą św. Piotra. Przesłanie jego pontyfikatu odzwierciedlały słowa wypowiedziane do zebranych tłumów na placu św. Piotra w Rzymie: „Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi, otwórzcie drzwi jego zbawczej władzy”.

Warto wspomnieć o okolicznościach, które poprzedziły wybór Polaka na Stolicę Piotrową. Bardzo znamiennie, z perspektywy przyszłych wydarzeń, brzmią słowa jakie kard. Wojtyła wypowiedział 11 października 1978 w bazylice Mariackiej, podczas Mszy św. intencji zmarłego papieża, Jana Pawła I: „Mężowie stanu, głowy państw mówią o tym, że zapoczątkował nowy styl pasterzowania na Stolicy Apostolskiej. Styl pełen ogromnej prostoty, pełen ogromnej skromności, pełen olbrzymiego poszanowania dla człowieka”.

Sam kard. Wojtyła ledwo zdążył na konklawe, które wybrało go na papieża. 14 października metropolita krakowski wybrał się po południu do rzymskiej kliniki Gemelli, by odwiedzić chorego przyjaciela, biskupa Deskura. Do Kaplicy Sykstyńskiej wszedł ostatni, a trzeba wiedzieć, że po zamknięciu wrót Kaplicy do środka nie wpuszcza się nikogo, nawet kardynałów. Podczas konklawe, prymas Polski kard. Stefan Wyszyński szepnął kardynałowi Wojtyle: “Jeśli wybiorą, proszę nie odmawiać...”.

Podczas pierwszej, specjalnej audiencji dla Polaków, tuż po inauguracji pontyfikatu, Jan Paweł II zwrócił się do kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Czcigodny i umiłowany księże Prymasie! Nie byłoby na Stolicy Piotrowej tego Papieża Polaka, który dziś pełen bojaźni Bożej, ale i pełen ufności rozpoczyna swój pontyfikat, gdyby nie było Twojej wiary”.

Jan Paweł II nazwany został Papieżem pielgrzymem. Odbył 104 wizyty zagraniczne, odwiedził 129 krajów, był na wszystkich zamieszkanych kontynentach. Niestrudzenie docierał do obszarów nędzy materialnej i głodu, a także tam, gdzie było łamane prawo do wolności i godnego życia. Podczas jego 26-letniego pontyfikatu, ponad 300 milionów ludzi przeszło na katolicyzm. Papież Polak dziewięciokrotnie odwiedził ojczyznę. 144 razy podróżował po Włoszech.

Źródło:ekai, niedziela.pl