Dziś Dzień Zaduszny, Kościół wspomina wszystkich zmarłych wiernych
2 listopada, Kościół katolicki wspomina w liturgii wszystkich wierzących w Chrystusa, którzy odeszli z tego świata, a teraz przebywają w czyśćcu. Jak uczy Kościół, to miejsce pośmiertnej kary.
W Dzień Zaduszny modlimy się do Boga za dusze wszystkich wiernych zmarłych. Jednocześnie to szczególny czas, w którym możemy im ofiarować odpust zupełny- całkowite darowanie win. To pomoże zmarłym znajdującym się w czyśćcu, dostać się do nieba. By uzyskać odpust zupełny dla zmarłych, należy udać się na cmentarz w stanie łaski uświęcającej i odmówić modlitwy "Ojcze nasz" lub "Wierzę w Boga" w intencjach, które wyznaczył papież.
Przekonanie o istnieniu czyśćca potwierdzono i szczegółowo wyjaśniono na soborze trydenckim (1545-1563) w odrębnym dekrecie, w którym zaakcentowano dwie prawdy: istnienie czyśćca jako pośmiertnej kary i to, że możemy pomagać duszom czyśćcowym w ich skróceniu. "Katechizm Kościoła katolickiego" wyjaśnia, że "grzech ma podwójny skutek. Ciężki pozbawia nas komunii z Bogiem, a przez to zamyka nam dostęp do życia wiecznego. Każdy grzech, nawet powszedni wymaga oczyszczenia albo na ziemi, albo po śmierci, w stanie zwanym czyśćcowym". W związku z tym, jak uczy Kościół, trzeba się modlić za zmarłych, aby ulżyć ich cierpieniom.
Obchody Dnia Zadusznego zainicjował w 998 r. św. Odylon ( zm. 1048) – czwarty opat klasztoru benedyktyńskiego w Cluny (Francja). Praktykę tę początkowo przyjęły klasztory benedyktyńskie, ale wkrótce za ich przykładem poszły także inne zakony i diecezje. W XIII w. święto rozpowszechniło się na cały Kościół zachodni.
W wieku XIV zaczęto urządzać procesję na cmentarz do czterech stacji. Piąta odbywała się już w kościele. Przy stacjach odmawiano modlitwy za zmarłych i śpiewano pieśni żałobne – kolejno za biskupów i kapłanów, krewnych, dobrodziejów, pochowanych w parafii i za wszystkich zmarłych. W Polsce tradycja Dnia Zadusznego zaczęła się tworzyć w XII w., a z końcem XV w. była znana w całym kraju.
Dziś o godz. 18.00, kard. Kazimierz Nycz poprowadzi procesję żałobną do krypt archikatedry warszawskiej. Będzie się modlił za zmarłych arcybiskupów warszawskich, prezydentów, książąt mazowieckich, ludzi kultury i sztuki. O godz. 19.00 odprawi mszę św. żałobną za zmarłych.
Źródło:ekai