Edukacja muzyczna z muzyką kościelną - jedyne takie studia w Polsce

2022-05-25 8:44
Muzyka kościelna organy fortepian pianino klawisze koncert
Autor: Alessandro Vicentin/cathopic.com

Edukacja muzyczna z muzyką kościelną to jedyne w Polsce trzyletnie studia licencjackie, które przygotowują organistów do pracy w Kościele i jednocześnie dają uprawnienia do nauczania muzyki w szkole. Bezpłatne, stacjonarne studia na tym kierunku oferuje Akademia Katolicka w Warszawie. Rekrutacja ruszy 1 czerwca.

Jest to kierunek odpowiadający potrzebom przyszłych organistów, dyrygentów, śpiewaków chórów oraz animatorów życia muzyczno-liturgicznego i kulturalnego parafii. – Nasza oferta jest skierowana zarówno do osób świeckich, jak i duchownych. W szczególności myślimy tu o siostrach zakonnych, które prowadząc szkoły i przedszkola potrzebują wykształcenia w tej materii, a jednocześnie same są organistkami – mówi ks. dr Piotr Markisz, kierownik kierunku.

Zajęcia prowadzone są przez wybitnych artystów i profesorów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina m.in. Andrzeja Chorosińskiego i Zofię Konaszkiewicz, a także przez bp. prof. Michała Janochę związanego z Wydziałem Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. Obok wykładów grupowych, ćwiczeń i seminariów uczelnia kładzie szczególny nacisk na zajęcia indywidualne. – Ogromnym atutem naszej uczelni są zajęcia indywidualne, które obejmują emisję głosu, dyrygenturę, czytanie partytur, naukę gry na fortepianie i organach. Poza tym prowadzimy zespoły wokalne i chór – informuje ks. Markisz.

Kierunek edukacja muzyczna z muzyką kościelną ma profil praktyczny, dlatego studenci muszą zaliczyć trzy rodzaje praktyk: muzyczno-liturgiczną, psychologiczno-pedagogiczną i praktykę zawodową przedmiotu szkolnego – muzyka.

Kandydaci nie muszą posiadać świadectwa ukończenia szkoły muzycznej, ale powinni wykazać się wiedzą i umiejętnościami co najmniej na poziomie szkoły muzycznej I stopnia. Egzamin wstępny ma charakter konkursu i obejmuje: prezentację dwóch utworów na fortepianie lub organach, śpiew, a także kształcenie słuchu i rozmowę kwalifikacyjną.

Źródło: KAI