Egipt: kościół koptyjski ogranicza uroczystości Bożego Narodzenia

2021-12-30 14:46
Kościół Koptyjski
Autor: Ashashyou/wikimedia commons

Z powodu pandemii koronawirusa i rozprzestrzeniającego się nowego wariantu Omikron, Kościół koptyjski w Egipcie postanowił ograniczyć uroczystości w okresie Bożego Narodzenia.

W wigilię 6 stycznia odbędzie się tylko Boska Liturgia w katedrze Narodzenia Pańskiego w Nowym Kairze, podała gazeta „Egypt Independent”. W kalendarzu tradycyjnych Kościołów wschodnich Boże Narodzenie jest obchodzone 7 stycznia.

Już wcześniej patriarcha Koptów, papież Tawadros II ostrzegał przed przepełnieniem kościołów i wezwał ludzi do przestrzegania wszystkich ważnych środków higieny. Zaapelował, aby zrezygnować z przyjmowania życzeń i wymiany świątecznych pozdrowień rano w dniu Bożego Narodzenia. Poza tym, relacja z obchodów ma być ograniczona do telewizji egipskiej. Inne media nie będą miały dostępu- uznały kościelne władze cytowane przez portal Arab News. Według lokalnych dziennikarzy- cotygodniowa, środowa audiencja patriarchy Tawadrosa II odbyła się tym razem bez obecności wiernych.

Otwarta 6 stycznia 2019 r. koptyjska katedra Narodzenia Pańskiego w Nowym Kairze jest największym kościołem na Bliskim Wschodzie i może pomieścić 8200 wiernych. Architektura świątyni nawiązuje do tradycji koptyjskiej, kościół symbolizuje Arkę Noego, a więc „statek ratunkowy” pośród przeciwności w historii.

Kościół koptyjski jest jednym z najstarszych Kościołów świata. Jego początki sięgają czasu św. Marka Ewangelisty. Na świecie żyje około 14 mln wyznawców tego Kościoła (z tego 8-12 mln w Egipcie). Siedziba patriarchy mieści się w Kairze.

Źródło:ekai