Film dokumentalny o kard. Wyszyńskim obejrzało już 15 mln widzów

2022-02-23 18:53
Kardynał Wyszyński
Autor: beatyfikacja.info

Film dokumentalny pt. „Będziesz miłował” o bł. kard. Stefanie Wyszyńskim w angielskiej wersji językowej obejrzało już 15 mln widzów na całym świecie. We wtorek 22 lutego w Domu Arcybiskupów Warszawskich odbyła się polska premiera filmu.

Film zrealizowała Fundacja Opoka należąca do Konferencji Episkopatu Polski, w ramach projektu „Polska energia zmienia świat”. Dotarcie do odbiorców na całym świecie stało się możliwe dzięki współpracy z amerykańską katolicką stacją telewizyjną EWTN – Eternal World Television Network.

Dokument przedstawia biografię wielkiego Prymasa na tle syntetycznie ukazanej nowożytnej historii Polski. Sytuację okresu wojny i skomplikowane relacje między Kościołem a państwem w okresie powojennym zostały przedstawione w sposób przejrzysty dla zagranicznego widza.

Wydarzenia historyczne komentują w filmie dwaj znani historycy Kościoła – George Weigel i ks. Raymond de Souza. Ich narracja po angielsku stanowi wielki walor filmu. Wiele interesujących szczegółów z życia Prymasa przedstawia jego wieloletnia współpracowniczka – Anna Rastawicka. O znaczeniu kard. Wyszyńskiego i jego roli w historii Kościoła powszechnego mówi w filmie prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.

Dokument zawiera wiele ujęć nie znanych szerzej także polskiemu odbiorcy. W filmie można obejrzeć np. niezwykłą scenę, jaka miała miejsce podczas koronacji figury Matki Bożej 15 sierpnia 1963 r. Kiedy na zakończenie uroczystości czterech biskupów w procesji ruszyło z ukoronowanym posągiem w stronę kościoła, z ręki Matki Bożej wypadło berło, które zdołał pochwycić „w locie” bp Karol Wojtyła. Podobno kard. Wyszyński skomentował to dowcipnie: „Maryja pragnie podzielić się z Tobą władzą”.

Wzruszenie budzą sceny z filmów dokumentalnych przedstawiające tłumy wiernych podczas procesji Bożego Ciała, peregrynacji obrazu jasnogórskiego czy ukazujące pola jasnogórskie podczas uroczystości Ślubów Narodu 26 sierpnia 1956 r., na które przybyło ok. miliona wiernych.

Polska premiera filmu odbyła się w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Kardynał Kazimierz Nycz, gospodarz miejsca, zwrócił uwagę, że miejsce to wybrano nieprzypadkowo na premierę filmu: - Kardynał Wyszyński spędził tu, w swojej siedzibie, 28 lat z 33 lat swojego pasterzowania. Dokładnie w sali, gdzie odbyła się premiera, niegdyś zbierał się Episkopat Polski - powiedział kard. Nycz.

Angielska wersja filmu „Będziesz miłował” już jest rozpowszechniana, a przygotowaniu są inne wersje językowe, m.in. hiszpańska, niemiecka, ale też ukraińska, chorwacka, czy węgierska.

Źródło: KAI