Florencja gotowa na przyjęcie biskupów i burmistrzów z 20 krajów

2022-02-16 16:48
Florencja, Katedra Matki Boskiej Kwietnej
Autor: spalla67/Wikimedia Commons Katedra Matki Boskiej Kwietnej we Florencji

Florencja przygotowuje się na bezprecedensowe spotkanie burmistrzów i biskupów basenu Morza Śródziemnego. Odbędzie się ono w dniach 23-27 lutego. Weźmie w nim udział 120 polityków i biskupów z 20 krajów. Przewidziana jest obecność premiera i prezydenta Włoch, a także Papieża Franciszka w ostatnim dniu obrad.

Celem spotkania jest budowanie braterstwa miedzy krajami położonymi nad tym samym morzem, a zarazem należącymi do trzech różnych kontynentów. Zdaniem burmistrza Florencji Daria Nadelli, będzie ono silnym apelem do Europy, aby nie lekceważyła tego, co dzieje się nad Morzem Śródziemnym, zwłaszcza w tak zapalnych miejscach jak Tunezja, Liban czy Palestyna. Arcybiskup Florencji zwraca z kolei uwagę na znaczenie samego zbliżenia między światem polityki i religii w celu wspólnego zabiegania o braterstwo.

- Całe to wydarzenie wychodzi z założenia, że wiara ma coś do powiedzenia ludzkości. Bycie chrześcijaninem to nie przynależność do jakiejś sekty, lecz bycie zaczynem cywilizacji dla wszystkich. Ciekawym aspektem tego wydarzenia jest fakt, że nie będą to dwa spotkania jedno biskupów, a drugie burmistrzów, ale jedno spotkanie biskupów i burmistrzów razem . Ta możliwość dialogu między wspólnotami wierzących i instytucjami politycznymi jest bardzo ważna. Wyraża to ten model Kościoła, które żyje w społeczeństwie, a nie poza nim. Wiemy, że leży to na sercu Papieżowi Franciszkowi. Jest to chrześcijaństwo wcielone. Bardzo ważna też będzie obecność Ojca Świętego. Już po raz trzeci przybywa do naszej diecezji. Odbieramy to jako wyraz uznania i bierzemy to sobie do serca - powiedział kard. Giuseppe Betori.

Źródło: Vatican News