Francja: będą dodatkowe pieniądze dla szkół chrześcijańskich na Bliskim Wschodzie

2022-02-04 8:14 Justyna Bieniek
Egipt
Autor: Pavel Špindler/wikimedia commons

Paryż podwoi fundusze na pomoc dla chrześcijańskich szkół na Bliskim Wschodzie. Prezydent Emmanuel Macron ogłosił to podczas spotkania z przedstawicielami 150 organizacji zaangażowanych w niesienie wsparcia chrześcijanom w tym regionie świata.

Podczas uroczystości w Pałacu Elizejskim francuski przywódca odznaczył Legią Honorową ks. Pascala Gollnischa, dyrektora l’Œuvre d’Orient, jednej z najstarszych organizacji pomocowych dla wyznawców Chrystusa na Bliskim Wschodzie. W wystąpieniu podkreślił, że jego ojczyzna od zawsze angażuje się w niesienie pomocy w tym doświadczonym regionie świata, wspierając edukację, kulturę i dialog.

Podwojenie wsparcia oznacza, że w tym roku na chrześcijańskie szkoły na Bliskim Wschodzie francuskie władze przekażą 4 mln euro. W ubiegłym roku pomoc trafiła do 174 placówek edukacyjnych. Najwięcej z nich znajduje się w Libanie – 129. Wsparcie dotarło też do szkół w Egipcie, Izraelu, Palestynie i Jordanii.

Prezydent Macron zapowiedział też, że kolejny raz Francja przekaże 30 mln euro na fundusz ochrony dziedzictwa kulturowego na obszarach objętych wojnami. We współpracy z władzami Zjednoczonych Emiratów Arabskich został on powołany do życia w 2017 roku.

Źródło:stacja7.pl