Francja: rekordowa liczba pielgrzymów w Chartres

2023-05-25 18:52 Justyna Bieniek
Katedra Najświętszej Maryi Panny w Chartres
Autor: BT/wikimedia commons

Doroczna pielgrzymka do Chartres we Francji osiągnęła rekordową liczbę uczestników. Po tym jak swój udział zadeklarowało 16 tys. ludzi, trzeba było zablokować zapisy ze względów organizacyjnych i dotyczących bezpieczeństwa. Decyzję o pieszym przejściu między 27 a 29 maja z Paryża do katedry Najświętszej Maryi Panny w Chartres na Zesłanie Ducha Świętego podjęła również rekordowa liczba ponad 300 księży, zakonników i kleryków.

Na temat wydarzenia obrano hasło „Eucharystia – zbawienie dusz”. Pielgrzymka odbywa się w trzech możliwych stylach – pełne 100 km trasy dla dorosłych lub odpowiednio 75- i 35-kilometrowe fragmenty dla dzieci starszych oraz młodszych. Osoby, które nie zdążyły się zapisać, dalej mogą wziąć udział, ale bez noclegu, poprzez tzw. „dzienne przejście” lub trwając z pielgrzymami na modlitwie na odległość w specjalnych punktach.

Tegoroczna duża frekwencja, stanowi zdaniem organizatorów, mocny znak obecnego w ludziach „pragnienia duchowego”. Warto zauważyć, że na uczestnictwo zdecydowali się nie tylko Francuzi, ale również m.in. Hiszpanie, Amerykanie, Argentyńczycy czy mieszkańcy Gabonu. Liczny udział duchowieństwa pozwala spędzić ten czas przejścia na pogłębianiu ważnych pytań czy refleksji. Poza tym, na poszczególnych przystankach drogi z pielgrzymami spotykają się francuscy biskupi.

Źródło: Vatican News / Chartres