Francja: rośnie liczba ataków na chrześcijan

2022-02-15 11:19 Justyna Bieniek
Francja
Autor: BT/wikimedia commons

W ubiegłym roku we Francji doszło do 1659 ataków o podłożu antyreligijnym. Połowa dotyczyła chrześcijan. Odnotowano lawinowy wzrost profanacji, kradzieży i zniszczeń w kościołach, a także ataków fizycznych na katolików.

Chrześcijańskie miejsca kultu wymagają we Francji większej ochrony– stwierdziła komisja przy ministerstwie sprawiedliwości, która bada akty agresji o podłożu antyreligijnym. Jak wynika z danych, aż 857 ataków dotyczyło chrześcijan, 589 wyznawców judaizmu, a 213 przedstawicieli islamu. Członkowie komisji podkreślają jednak, że raport jest niepełny, ponieważ w Kościele katolickim, w przeciwieństwie do gmin żydowskich, nie ma instytucji, która dokumentuje i ujawnia takie przypadki.

Wiele ataków nie zostało zgłoszonych ani do ministerstwa, ani służbom bezpieczeństwa – podkreślił parlamentarzysta Ludovic Mendes w czasie prezentacji wstępnego dokumentu. Jak zauważył, coraz częściej źródłem antychrześcijańskiej przemocy są lewicowe grupy antyklerykalne. Jednocześnie wskazał, że nowym i bardzo silnym zjawiskiem jest przemoc w sieci, która przybiera na sile, a jej celem padają bardzo często kapłani.

Mimo że przedstawiciele wszystkich wspólnot religijnych ujawniają nasilenie przemocy, to – jak stwierdziła komisja – najbardziej niebezpieczne we Francji jest bycie chrześcijaninem. Według raportu, tylko w ostatnich dniach odnotowano aż cztery akty wandalizmu wymierzone przeciwko kościołom w regionie Somme- w Barleux, Brie, Flaucourt i Eterpigny.

Źródło: Vatican News