Frankfurt nad Menem: inicjatywa „Nowy początek” zaprasza na modlitwę

2022-01-18 17:26
Frankfurt
Autor: Kiefer/wikimedia commons

Z okazji IV Zgromadzenia Plenarnego niemieckiej Drogi Synodalnej, które odbędzie się w dniach 3-5 lutego 2022 r., inicjatywa "Nowy początek" grupy roboczej „Antropologia chrześcijańska” zaprasza wiernych do udziału w nowennie- dziewięciodniowej modlitwie wstawienniczej.

"Jesteśmy przekonani, że Kościół potrzebuje przede wszystkim modlitwy: tylko w rozmowie z Panem możemy dowiedzieć się, co trzeba zrobić, tylko zjednoczeni z Nim możemy podjąć konieczne kroki" - czytamy w zaproszeniu do nowenny. Modlitwa rozpocznie się 28 stycznia 2022 r. i może być odmawiana przez wszystkich.

Na początku stycznia, Inicjatywa "Nowy początek" zaprosiła na pielgrzymkę do Grobów Apostolskich w Rzymie, aby modlić się o duchową odnowę Kościoła katolickiego w Niemczech. Z tej okazji 5 stycznia, jej przedstawiciele przekazali papieżowi Franciszkowi swój manifest reformatorski z prawie 6 tys. podpisów zwolenników. Sygnatariusze uznają w nim potrzebę fundamentalnych reform Kościoła, ale krytykują Drogę Synodalną w Niemczech, która w ich opinii dramatycznie mija się z podejściem do prawdziwej reformy, ponieważ nie trafia w sedno kryzysu, niemiecka „droga specjalna” narusza pokój w parafiach i porzuca drogę jedności z Kościołem powszechnym.

W kazaniu w Rzymie dla inicjatywy "Nowy początek", kard. Kurt Koch wyjaśnił uczestnikom pielgrzymki, że "najgłębszą istotą Kościoła jako Synodu jest Święta Eucharystia". "Kościół jako Synod żyje przede wszystkim tam, gdzie chrześcijanie gromadzą się, aby sprawować Eucharystię, a więc jest to elementarne wydarzenie duchowe. Stąd rozumiemy, dlaczego papież Franciszek powtarza niemal jak refren, że synod jest czymś zupełnie innym niż parlament. I dlatego staje się równie jasne, że tylko takie wydarzenie synodalne służy prawdziwej i z pewnością koniecznej odnowie Kościoła" – przekonywał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

Spotkanie inicjatywy z papieżem nie było pierwszą okazją, przy której Następca św. Piotra mógł zapoznać się z ocenami sytuacji Drogi Synodalnej. Wcześniej Ojciec Święty i Watykan wiele razy interweniowali przeciwko inicjatywie, która jest prowadzona przez Centralny Komitet Katolików Niemieckich i Konferencję Episkopatu Niemiec. Wzbudza krytykę od momentu, gdy została ogłoszona jako rzekomo "wiążący proces" przez kard. Reinharda Marxa, arcybiskupa Monachium i Fryzyngi i ówczesnego przewodniczącego ZdK Thomasa Sternberga (CDU). W międzyczasie zarówno kard. Marx, jak i Sternberg nie są już reprezentowani w prezydium Drogi Synodalnej.

Już w 2015 r. papież skierował bardzo wyraźną krytykę, a także szereg próśb pod adresem niemieckich biskupów, aby w sposób konkretny i trwały zająć się nową ewangelizacją, promować sakramenty spowiedzi i Eucharystii, wzmocnić rolę kapłanów, ugruntować teologię akademicką w codziennej wierze, chronić życie nienarodzonych, a także ludzi starych i chorych. Cztery lata później Franciszek podjął te same kwestie w liście „Do pielgrzymującego Ludu Bożego w Niemczech”.

Papież odniósł się w nim do Drogi Synodalnej i wyraził uznanie dla zaangażowania niemieckich katolików w dążeniu do reform. Jednocześnie w 19-stronicowym liście przypomniał o jedności z Kościołem powszechnym i przestrzegł przed „jedną z pierwszych i największych pokus w Kościele. A jest nią przeświadczenie, że rozwiązanie problemów możliwe jest przez reformy strukturalne, organizacyjne i administracyjne”. W zamian za to Ojciec Święty proponuje powrót do „prymatu ewangelizacji”. Poprzez nią odzyskujemy radość z Ewangelii, radość z bycia chrześcijanami- radzi Kościołowi Niemiec Franciszek, wskazując „duchowe środki lecznicze” w postaci modlitwy, pokuty i adoracji.

Źródło:ekai