Gdańsk: spotkanie delegatów synodalnych

2022-01-14 16:35 Justyna Bieniek
Arcybiskup Metropolita Gdański Tadeusz Wojda
Autor: diecezja.gda.pl

My komunikujemy, ale nie rozmawiamy. Dajemy komunikaty, ale nie słuchamy tego, co mówi inna osoba. To jest duża praca, która powinna być wykonana- mówił abp Tadeusz Wojda podczas spotkania z synodalnymi delegatami w Gdańsku- Oliwie.

W auli im. św. Jana Pawła II w Gdańsku - Oliwie delegaci spotkali się z koordynatorami diecezjalnymi - ks. dr. Piotrem Przyborkiem i ks. dr. Krystianem Wilczyńskim. Celem spotkania było wysłuchanie wniosków z dotychczasowych prac synodalnych na poziomie parafialnym. Obecny był również metropolita gdański.

W tych dniach wizytuję kolejne dekanaty diecezji. Wszędzie pytam księży dziekanów, czy włączyli się w synod, ile było spotkań i czy mają delegata. Tym osobom należy powierzyć całość prowadzenia spotkań. Nie przeszkadzajcie im, tylko pomagajcie – apelował abp Wojda. Wspominał ostatnią wizytę ad limina Apostolorum w Watykanie. - Pytaliśmy papieża, jak mamy rozeznać pracę synodu, bo na gruncie polskim jest to zupełna nowość i występują trudności. Franciszek powiedział nam: "Nie przejmujcie się! Trzeba rozpocząć. Trzeba wzywać Ducha Świętego. Trzeba zaufać i nauczyć się słuchać".

Jak podkreślał abp Wojda- mocny akcent został położony na słuchanie i otwarty dialog. Musimy nauczyć się wzajemnie słuchać. Jeśli połączymy te dwie postawy - otwarcie na Ducha Świętego i słuchanie innej osoby - to zaczyna się prawdziwa droga synodalna. Jeśli pójdziemy tą drogą, pomoże nam to zrozumieć, czym jest Kościół na dzisiejsze czasy. Da nam możliwość, żeby był zawsze Kościołem otwartym - tłumaczył arcybiskup.

Jednocześnie dziękował za dotychczasowe zaangażowanie w synod. - Wasze działanie jest zaczynem. Tak, jak kiedyś apostołowie zaczęli mówić o rzeczach zupełnie niezrozumiałych dla świata i byli świadkami. W ten sposób, przemawiając, docierali z orędziem Jezusa Chrystusa. Wy jesteście takimi samymi świadkami. Wraz z wami jest grupa kilkunastu osób w każdej parafii. Ona zacznie rosnąć. Nasze głosy, wnioski, które prześlemy dalej, pozostaną z nami, będziemy nimi żyć w naszych parafiach. Myślę, że korzystając z tych doświadczeń, możemy z czasem przygotować synod diecezjalny- powiedział metropolita gdański.

Prace synodalne w parafiach i grupach duszpasterskich potrwają do 15 maja i zakończą się sformułowaniem konkretnych wniosków. Synod na poziomie diecezjalnym zakończy się 15 sierpnia.

Źródło:ekai