Gniezno: Prymas przełamał się opłatkiem z księżmi seniorami

2022-12-19 20:54 Justyna Bieniek
Prymas
Autor: Archidiecezja Gnieźnieńska/ fot.B Kruszyk

Prymas Polski abp Wojciech Polak przełamał się opłatkiem z księżmi seniorami oraz wszystkimi podopiecznymi i pracownikami Archidiecezjalnego Domu Księży Seniorów w Gnieźnie. W tej wspólnocie abp Polak świętował też swoje 58. urodziny.

Metropolita gnieźnieński nawiązał do trwającego w archidiecezji gnieźnieńskiej nawiedzenia Matki Bożej w znaku Jasnogórskiego Obrazu, który niedługo przybędzie do domu księży seniorów. Jak mówił, to właśnie przez Nią, przez Bogarodzicę Dziewicę, Bóg przyszedł na świat. Ona uczy nas przyjęcia i wierności woli Boga, uczy zasłuchania w Jego słowo, które jest przestrzenią i warunkiem spotkania z Nim.

„My także jesteśmy zaproszeni do tego spotkania. Jesteśmy wezwani, by jak Maryja, powiedzieć Bogu TAK całym naszym życiem, takim, jakim ono dziś jest, być może naznaczonym cierpieniem i chorobą, być może pełnym trudności i smutku, niewolnym od zwątpienia, ale i nadziei. Tym życiem mamy codziennie mówić Bogu nasze TAK” – wskazał abp Polak.

Prymas podziękował też całej wspólnocie – księżom seniorom, siostrom elżbietankom, pracownikom świeckim za ich obecność, pracę i modlitwę, także tę zanoszoną w jego intencji. Podziękował również za życzenia urodzinowe, które w imieniu wszystkich obecnych złożyli abp senior Henryk Muszyński i dyrektor domu ks. Karol Świderski.

W przedświątecznym spotkaniu w ADKS uczestniczyli zarówno kapłani, którzy w nim mieszkają, jak i księża seniorzy z archidiecezji. Obecni byli także: bp Radosław Orchowicz, wikariusz generalny ks. kan. Zbigniew Przybylski, rektor gnieźnieńskiego seminarium duchownego ks. kan. Przemysław Kwiatkowski oraz gnieźnieńscy proboszczowie, kapłani z instytucji centralnych oraz przedstawiciele Stowarzyszenia Wspierania Powołań Kapłańskich.

Jeszcze przed świętami, 23 grudnia, do Domu Księży Seniorów przybędzie Obraz Nawiedzenia, który pozostanie tam do 5 stycznia. W przeddzień wspólnota świętować będzie 25-lecie powstania domu. 

Źródło:archidiecezja.pl