Gniezno: w lipcu kino plenerowe przy katedrze

2022-06-27 16:44 Justyna Bieniek
Gniezno katedra
Autor: Archidiecezja Gnieźnieńska

W dwa sobotnie wieczory, 16 i 23 lipca, przy katedrze gnieźnieńskiej działać będzie kino plenerowe. Pokazane zostaną filmy o św. Janie Pawle II i bł. Stefanie Wyszyńskim. Seanse na świeżym powietrzu to nowa propozycja Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej dla mieszkańców Gniezna i gości.

„Chcemy w ten sposób włączyć się w upamiętnienie dwóch wydarzeń - pielgrzymki św. Jana Pawła II do Gniezna w 1997 roku, której 25. rocznicę w tym roku obchodziliśmy i ubiegłorocznej beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, arcybiskupa gnieźnieńskiego i Prymasa Polski” - mówi dyrektor Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej Bartosz Przybyła. Filmowe projekcje to dopełnienie wystaw poświęconych tym dwóm wielkim Polakom, które placówka przygotowała z myślą o gnieźnianach i wszystkich zwiedzających Wzgórze Lecha. Wstęp jest bezpłatny, a ekspozycję oglądać można codziennie od poniedziałku do soboty w godzinach 9.00-17.00. Wystawa będzie czynna do końca roku.

Druga wystawa znajduje się w miejscu dość nietypowym - w katedralnej wieży, a kolejne wieloformatowe fotografie z papieskiej pielgrzymki 1997 roku i cytaty z ówczesnych wystąpień św. Jana Pawła II można zobaczyć i przeczytać wspinając się na usytuowany na szczycie taras widokowy. „Analogicznie jak w przypadku wystawy o kard. Wyszyńskim, i tu, projekcja filmowa ma dopełnić ideę zachowania i utrwalić pamięć o św. Janie Pawle II, który jeszcze jako kardynał, często odwiedzał Gniezno, a jako papież pielgrzymował do grobu św. Wojciecha dwukrotnie” - dodaje Bartosz Przybyła.

Kino plenerowe będzie się znajdować po stronie północnej katedry, w pobliżu Muzeum i kościoła św. Jerzego. W tym roku wyświetlone zostaną dwa filmy: 16 lipca „Wyszyński - zemsta czy przebaczenie” w reżyserii Tadeusza Syki (2021 rok), a 23 lipca „Świat według Jana Pawła II” w reżyserii Piotra Kronobisa (2020 rok). Wstęp na seanse jest bezpłatny.

Źródło:ekai