Hanna Suchocka tegoroczną laureatką Nagrody Focolari
Była premier, później wieloletnia ambasador Polski przy Stolicy Apostolskiej Hanna Suchocka została odznaczona Nagrodą im. Klausa Hemmerlego w niemieckim Akwizgranie. Planowaną na 28 stycznia uroczystość jej wręczenia przesunięto na później z powodu pandemii koronawirusa.
Jury Nagrody wyróżniło pierwszą polską premier za jej „zaangażowanie na rzecz prawa, sprawiedliwości i integracji” oraz za „budowanie mostów pojednania polsko-niemieckiego”. Informując o tym tamtejsze media przypomniały, że 76-letnia Hanna Suchocka była premierem Rzeczypospolitej Polskiej w latach 1992-93, potem ministrem sprawiedliwości (1997-2000), następnie, do 2013 ambasadorem naszego kraju przy Stolicy Apostolskiej, a w 2014 Franciszek włączył ją w skład nowo utworzonej Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich.
Przyznawana po raz 10. nagroda nosi imię wybitnego teologa niemieckiego i byłego biskupa Akwizgranu Klausa Hemmerlego (1929-94). Był on bliskim współpracownikiem założycielki Ruchu Focolari - Chiary Lubich, o której mówił, że była dla niego natchnieniem w jego posłudze kapłańskiej. Ona z kolei uważała go za jednego ze współtwórców Ruchu ze względu na jego nauczanie nt. teologii i filozofii, a zwłaszcza z uwagi na jego postrzeganie myślenia pluralistycznego i jedności. Obecnie Ruch Focolari liczy na świecie ok. 120 tys. członków i sympatyków.
Przyznawaną co dwa lata nagrodę Ruchu, noszącą imię biskupa, ustanowiono w 2004 roku – w 10. rocznicę jego śmierci – i ma ona na celu wyróżnienie „osób, budujących mosty dialogu między Kościołami, religiami i światopoglądami”. Pierwszym laureatem był w 2004 Ernst Ludwig Ehrlich (1921-2007) – niemiecko-szwajcarski Żyd, historyk, zaangażowany przez wiele lat w dialog chrześcijańsko-żydowski. W 2010 Nagrodę otrzymał biskup-senior diecezji opolskiej abp Alfons Nossol, a 2 lata przed nim – patriarcha Konstantynopola Bartłomiej. Hanna Suchocka jest dziesiątą z kolei i trzecią kobietą – zdobywczynią tego wyróżnienia.
Źródło: KAI
Polecany artykuł: