Historia Prymasa Tysiąclecia po angielsku

2022-02-17 11:16 Justyna Bieniek
Kardynał Wyszyński
Autor: beatyfikacja.info

Fundacja Opoka należąca do KEP przygotowała film dokumentalny pt. „Będziesz miłował” poświęcony wielkiemu Pr ymasowi, bł. Stefanowi Wyszyńskiemu. Na razie dokument zrealizowano w wersji angielskiej, ale w przygotowaniu są także inne, m.in. w językach hiszpańskim, francuskim i niemieckim. Dotarcie do odbiorców na całym świecie stało się możliwe dzięki współpracy z amerykańską katolicką telewizją EWTN – Eternal World Television Network.

Film obejrzeli już widzowie w Ameryce, Wielkiej Brytanii, Indiach i Afryce. Za pośrednictwem globalnej sieci telewizyjnej, sylwetka Prymasa została przybliżona kilkunastu milionom odbiorców na całym świecie. Twórcom filmu przyświecał zamysł ukazania światu postaci wielkiego Polaka, a jednocześnie pokazania dramatycznej, współczesnej historii Polski. Dokument został zrealizowany przez Fundację Opoka w ramach projektu „Polska energia zmienia świat”.

– Film zawiera wiele fragmentów dokumentalnych, które mnie wzruszyły – mówi ks. Marek Gancarczyk, prezes Fundacji. Jest oparty na archiwalnych materiałach zdjęciowych, ale także telewizyjnych, i choć niektóre z nich są bardzo znane, jak np. scena uklęknięcia kardynała przed nowo wybranym papieżem Wojtyłą, to jednak obejrzenie ich na nowo odświeża dawne emocje- dodaje duchowny. W filmie występują wybitni znawcy spraw Kościoła i świata, jak George Weigel, ks. Raymond de Souza oraz prefekt Kongregacji Sprawa Kanonizacyjnych, kard Marcello Semeraro. Swoimi wspomnieniami dzieli się wieloletnia współpracowniczka kard. Wyszyńskiego Anna Rastawicka.

Film wyprodukowała Fundacja, producentem wykonawczym jest Towarzystwo Projektów Edukacyjnych, a reżyserem Michał Szymanowicz. Prezes Opoki, ks. Gancarczyk podkreśla, że film nie powstałby bez pomocy wielu osób i instytucji. – Za życzliwość i wsparcie projektu podziękował m.in kard. Kazimierzowi Nyczowi.

Przy okazji filmu powstał też album „Będziesz miłował. Rzecz o kardynale Stefanie Wyszyńskim” w oprac. Pawła Zarzyckiego. Jest to również wydanie trójjęzyczne: w wersji polskiej, angielskiej i hiszpańskiej. Album będzie rozesłany w najbliższych dniach do wybranych biskupów w Ameryce Południowej i Północnej.

A polska premiera dokumentu 22 lutego w Domu Arcybiskupów Warszawskich. Wydarzenie otrzymało Patronat Narodowy Prezydenta Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Źródło:ekai