Ingres nowego arcybiskupa Paryża do katedry Notre-Dame

2022-05-24 8:42
abp Laurent Ulrich
Autor: paris.catholique.fr Abp Laurent Ulrich

Nowy arcybiskup Paryża abp Laurent Ulrich odbył ingres do katedry Notre-Dame. Po Nieszporach na placu św. Jana Pawła II, znajdującym się przed odbudowywaną po pożarze z 2019 roku świątynią, hierarcha wszedł do jej wnętrza na chwilę modlitwy wśród rusztowań, w ten symboliczny sposób obejmując ją w posiadanie.

Najpierw dotychczasowy (od grudnia ub.r.) administrator apostolski archidiecezji paryskiej abp George Pontier poprosił o odczytanie listu apostolskiego z papieską nominacją dla abp. Ulricha. Przewodniczący kolegium konsultorów stwierdził, że tym samym nowy arcybiskup objął rządy w archidiecezji, co nagrodzono oklaskami. Abp Pontier przekazał pastorał abp. Ulrichowi, który rozpoczął odprawianie Nieszporów przy XIV-wiecznej figurze Matki Bożej Paryskiej, przed pożarem stojącej przy filarze obok głównego ołtarza katedry. Na zakończenie półgodzinnej liturgii chór katedralny zaśpiewał hymn „Te Deum laudamus” (Ciebie Boga wysławiamy).

Po Nieszporach abp Ulrich wszedł do wnętrza katedry Notre-Dame na chwilę modlitwy wśród rusztowań, w ten symboliczny sposób obejmując ją w posiadanie. Nie mógł natomiast, jak każe ceremoniał, zasiąść na swej biskupiej katedrze (tronie) w prezbiterium. Wraz grupą duchownych, w kaskach na głowach, odśpiewał Psalm i odczytał modlitwę z liturgicznego wspomnienia poświęcenia kościoła katedralnego, po czym wszyscy odśpiewali „Zdrowaś Maryjo”.

Druga część ingresu odbędzie się w kościele św. Sulpicjusza w Dzielnicy Łacińskiej, w którym od czasu pożaru katedry Notre-Dame tymczasowo odbywają się najważniejsze uroczystości kościelne. Abp Ulrich odprawi tam mszę św. i wygłosi swą pierwszą homilię jako 142. biskup Paryża.

Źródło: KAI