Jan Paweł I wkrótce błogosławionym. "Jego program wciąż jest aktualny"

2022-09-02 13:05
Jan Paweł I wkrótce błogosławionym. Jego program wciąż jest aktualny
Autor: episkopat.pl Jan Paweł I wkrótce błogosławionym. "Jego program wciąż jest aktualny"

W najbliższą niedzielę Franciszek ogłosi błogosławionym papieża Jana Pawła I. Jak podkreśla rzecznik episkopatu Polski, ksiądz Leszek Gęsiak, jego program wciąż jest aktualny. Dowiesz się więcej z dalszej części artykułu.

W orędziu „Urbi et Orbi” inaugurującym swój pontyfikat, Jan Paweł I zawarł program, który skupiał się wokół powszechnej misji Kościoła. Pragnął, aby brali za nią odpowiedzialność „wszyscy synowie Kościoła” – podkreślił rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Papież Jan Paweł I

W najbliższą niedzielę Franciszek ogłosi błogosławionym papieża Jana Pawła I. Albino Luciani zasiadał na Stolicy Piotrowej przez 33 dni, od 26 sierpnia do 28 września 1978 roku, i był bezpośrednim poprzednikiem św. Jana Pawła II.

Rzecznik Episkopatu wyjaśnił, że Jan Paweł I uważał powszechną misję Kościoła za „służbę światu: to znaczy służbę prawdzie, sprawiedliwości, pokojowi, zgodzie, współpracy wewnątrz narodów, jak i w relacjach między narodami”. Papież wypowiedział te słowa w radiowym orędziu „Urbi et Orbi” wygłoszonym nazajutrz po wyborze na Stolicę Piotrową.

Czytaj także: Papież do członków ŚRD: potrzeba większego zaangażowania na rzecz pokoju

Ks. Gęsiak przyznał, że ten krótki pontyfikat pozostawił trwały ślad w Kościele powszechnym. „Program papieża Jana Pawła I jest dzisiaj bardziej aktualny niż kiedykolwiek, zwłaszcza w kontekście odbywającego się synodu o synodalności, który na nowo podkreśla z mocą, że wszyscy wierni są wezwani do uczestnictwa w misji i posłannictwie Kościoła” – podkreślił rzecznik Episkopatu.

Czytaj także: Szkoły katolickie w Polsce. Ile ich jest?

Rzecznik KEP zwrócił również uwagę, że papież Jan Paweł I pozostał głęboko w sercach wiernych, którzy po wielu latach wspominają jego pogodne nastawienie, łagodny charakter i pobożność. Stąd też przylgnął do niego przydomek „Papieża uśmiechu”.

BP KEP