Jasna Góra: 25 sierpnia Rada Biskupów Diecezjalnych

2022-08-22 17:31
Rada Biskupów
Autor: BP KEP

Tematem przewodnim tegorocznego spotkania biskupów diecezjalnych będzie proces synodalny Kościoła w Polsce. „Biskupi poczynią refleksję nad diecezjalnym i krajowym etapem Synodu o synodalności Kościoła, ogłoszonym przez papieża Franciszka” – powiedział sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Artur Miziński. Rada Biskupów Diecezjalnych odbędzie się 25 sierpnia na Jasnej Górze.

Podczas spotkania osoby odpowiedzialne za proces synodalny w Polsce podzielą się z biskupami informacjami na temat przebiegu części diecezjalnej i opracowania syntezy ogólnokrajowej. „Cieszymy się, że ten etap dobiega końca. Był to czas wytężonej pracy w poszczególnych diecezjach. Jesteśmy wdzięczni abp Adrianowi Galbasowi, który jako odpowiedzialny z ramienia KEP czuwał nad przebiegiem tego etapu wraz z Instytutem Statystyki Kościoła Katolickiego” – zaznaczył bp Miziński.Dodał, że w określonym przez Stolicę Apostolską terminie przygotowano syntezę krajową, którą wysłano do Sekretariatu Synodu w Watykanie. Zostanie zaprezentowana 25 sierpnia na Jasnej Górze.

Biskupi podejmą również temat nowelizacji statutu Konferencji Episkopatu Polski. „Dotychczas został przygotowany projekt, konsultowany zarówno z Radą Prawną KEP, jak i ze wszystkimi biskupami. Po przyjęciu w głosowaniu ostatecznej wersji nowego statutu, zostanie przesłany do Stolicy Apostolskiej, aby uzyskać recognitio” – podkreślił bp Miziński.

Następnego dnia, 26 sierpnia, biskupi wezmą udział w uroczystości Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Mszy św. o godz. 11.00 na Szczycie jasnogórskim przewodniczyć będzie i homilię wygłosi abp Wojciech Polak, Prymas Polski. „Wszystkich biskupów i wiernych serdecznie zapraszamy do udziału w tym dziękczynieniu za opiekę naszej Pani i Królowej Jasnogórskiej nad Kościołem, który jest w Polsce, nad naszym Narodem i nad całym światem” – powiedział bp Miziński.

Źródło: BP KEP