Jasna Góra: Betlejemskie Światło Pokoju dotarło do sanktuarium
Niech to, co w naszej Ojczyźnie słabe i ciemne się podniesie, niech to światło, które przynieśli harcerze, rozświetli wszystkie ciemne, smutne, szare miejsca naszej polskiej rzeczywistości – mówił bp Andrzej Przybylski na Jasnej Górze. Betlejemskie Światło Pokoju po raz 31. dotarło do częstochowskiego sanktuarium. Zgodnie z tradycją, od ognia z groty narodzin Chrystusa zapalono wieczne lampki w Kaplicy Matki Bożej.
Mszy św. z przekazaniem światła, odprawionej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej przewodniczył bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przypomniał, że chrześcijanie, to ci, którzy niosą światło, bo „Chrystus jest światłem”, a oni Go przyniosą światu przez przekaz Dobrej Nowiny, swoją wiarę, świadectwo życia, kierowanie się prawdą, przez niesienie miłości i przebaczenia. Zachęcał harcerzy, by nie gubili silnego harcerskiego ducha. Przestrzegał, że jeżeli „świat zgubi to światło, tego Bożego Ducha, będzie popadał w ciemności, chociaż będzie mówił o prawdzie, tolerancji, sprawiedliwości, wydawał mnóstwo dekretów”. Niech to, co w naszej Ojczyźnie słabe i ciemne się podniesie, niech to światło, które dzisiaj przynieśli harcerze, rozświetli wszystkie ciemne, smutne, szare miejsca naszej polskiej rzeczywistości – mówił bp Przybylski.
Światło, zapalone w Grocie Narodzenia w Betlejem i roznoszone przez skautów oraz harcerzy do różnych instytucji; szpitali, sierocińców, domów pomocy społecznej, urzędów i prywatnych domów, ma być w czasie Bożego Narodzenia symbolem braterstwa i pomocy bliźnim. Jak podkreślił naczelny kapelan ZHP ks. Wojciech Jurkowski, to przede wszystkim znak nadziei na spotkanie z Chrystusem, który oświetla ludzkie drogi i ciemności. Jest także wyrazem nadziei pokładanej w harcerzach, w młodych ludziach. – Chcemy budzić wrażliwość młodych, czyli wychowywać ich także duchowo, budzić wrażliwość na drugiego człowieka, na jego potrzeby, na piękno i dobro – podkreślał naczelny kapelan ZHP.
Światło Pokoju z Betlejem jest dziś nieodłącznym zwyczajem bożonarodzeniowym w ponad 30 krajach. Zorganizowano je po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część świątecznych działań charytatywnych. Ks. hm. Jurkowski podkreślił, że to Światło nie jest gadżetem, a znakiem obecności Chrystusa pośród nas”. Na stronie Światła powstaje wielka internetowa mapa- swiatlo.zhp.pl/mapa-swiatla, na której zobaczyć można, gdzie odbywa się przekazanie światła oraz gdzie przyjść, aby zapalić swoją świecę.
Tegoroczna harcerska akcja przebiega pod hasłem: „Światło nadziei”.
Źródło:ekai